Атестація за умовами праці робочих місць трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва
Запитання
Як провести атестацію за умовами праці робочих місць трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва? Які пільги передбачені, якщо за результатами атестації будуть встановлені шкідливі умови праці?
Відповідь
Основна мета атестації робочих місць за умовами праці трактористів-машиністів — регулювання відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги і компенсації залежно від умов праці.
Під час роботи на тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва можуть впливати такі фактори виробничого середовища і трудового процесу:
- хімічні речовини,
- шум,
- вібрація,
- мікроклімат,
- важкість і напруженість праці.
Щоб з’ясувати фактичні умови праці, роботодавець має провести лабораторні дослідження на робочих місцях працівників. За результатами таких досліджень, на підставі Гігієнічної класифікації праці, затвердженої наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248, встановлюють умови праці — допустимі, чи шкідливі.
▶ Чи проводити експертизу якості атестації робочих місць ◀
У випадку, коли забезпечити допустимі умови праці на робочих місцях неможливо, роботодавець має встановити працівникам пільги і компенсації за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці (Закон України «Про охорону праці», КЗпП тощо).
Зокрема, для трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва законодавством передбачено право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).
Максимальна тривалість такої відпустки становить 4 календарні дні (р. 33 Додатку 1 Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, затверджений постановою КМУ від 17 листопада 1997 № 1290 із змінами).
Запис про атестацію робочого місця в трудовій книжці
Конкретна тривалість додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах. Під час визначення права на додаткову відпустку та її тривалості керуйтеся наказом МОЗ і Мінпраці «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, за якими надаватимуться щорічні додаткові відпустки працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів» від 31.12.1997 № 383/55.
Нагадуємо, що за несвоєчасне проведення або непроведення атестації робочих місць за умовами праці передбачені штрафи.
Джерело: Держпраці