Атестація за умовами праці робочих місць трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва

1418

Запитання

Як провести атестацію за умовами праці робочих місць трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва? Які пільги передбачені, якщо за результатами атестації будуть встановлені шкідливі умови праці?

Відповідь

Основна мета атестації робочих місць за умовами праці трактористів-машиністів — регулювання відносин між роботодавцем і працівниками у галузі реалізації прав на здорові й безпечні умови праці, пільги і компенсації залежно від умов праці.


Під час роботи на тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва можуть впливати такі фактори виробничого середовища і трудового процесу:

  • хімічні речовини,
  • шум,
  • вібрація,
  • мікроклімат,
  • важкість і напруженість праці.

Щоб з’ясувати фактичні умови праці, роботодавець має провести лабораторні дослідження на робочих місцях працівників. За результатами таких досліджень, на підставі Гігієнічної класифікації праці, затвердженої наказом МОЗ від 08.04.2014 № 248, встановлюють умови праці — допустимі, чи шкідливі.

▶ Чи проводити експертизу якості атестації робочих місць ◀

Результати атестації використовуються для розроблення заходів щодо покращення умов праці і оздоровлення працівників (п. 6 постанови КМУ «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» від 01.08.1992 № 442).

У випадку, коли забезпечити допустимі умови праці на робочих місцях неможливо, роботодавець має встановити працівникам пільги і компенсації за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці (Закон України «Про охорону праці», КЗпП тощо).

Зокрема, для трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва законодавством передбачено право на щорічну додаткову відпустку за роботу із шкідливими і важкими умовами праці (ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР).

Максимальна тривалість такої відпустки становить 4 календарні дні (р. 33 Додатку 1 Списку виробництв, робіт, цехів, професій і посад, затверджений постановою КМУ від 17 листопада 1997 № 1290 із змінами).

Атестація за умовами праці робочих місць трактористів-машиністів сільськогосподарського виробництва Запис про атестацію робочого місця в трудовій книжці

Конкретна тривалість додаткової відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах. Під час визначення права на додаткову відпустку та її тривалості керуйтеся наказом МОЗ і Мінпраці «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, за якими надаватимуться щорічні додаткові відпустки працівникам, зайнятим на роботах, пов’язаних з негативним впливом на здоров’я шкідливих виробничих факторів» від 31.12.1997 № 383/55.

Нагадуємо, що за несвоєчасне проведення або непроведення атестації робочих місць за умовами праці передбачені штрафи.

Джерело: Держпраці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Атестація робочих місць за умовами праці: важливі нюанси, які потрібно знати роботодавцеві

Зі статті ви дізнаєтеся, який алгоритм проведення атестації робочих місць за умовами праці, як до неї підготуватися, яку відповідальність нестиме роботодавець, якщо він не провів атестацію, та чи потрібно проводити атестацію під час війни.
42727

Протокол засідання атестаційної комісії

Кожне засідання атестаційної комісії оформлюють відповідними протоколами. Щоб зекономити свій час, скачайте наведені у статті зразки протоколів та скористайтеся ними, коли проводитимете на підприємстві атестацію робочих місць.
12077

Наказ про результати атестації робочих місць

За результатами атестації робочих місць за умовами праці видається наказ про її результати. Скачайте готовий зразок наказу про результати атестації робочих місць та за потреби адаптуйте його до особливостей вашого підприємства.
19732

Як оформити графік проведення атестації

Перед проведенням атестації керівник підприємства видає відповідний наказ. Як додаток до нього оформлюють графік проведення атестації робочих місць за умовами праці. У статті ви знайдете зразок оформлення такого графіка.
10446

Комісія з атестації робочих місць за умовами праці

Атестаційна комісія — це колегіальний орган, створений для вирішення всіх питань, які стосуються атестації робочих місць на підприємстві. Зі статті ви дізнаєтеся, як створюють атестаційну комісію, хто входить до її складу, які функціональні обов’язки вона виконує.
9146