Підстави для відрахувань із заробітної плати

1681

Запитання

Чи можна здійснювати відрахування із заробітної плати, і якщо так, то в яких випадках?

Відповідь

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про оплату праці» під час укладання з працівником трудового договору (контракту) роботодавець доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, підстави, на основі яких можуть провадитися відрахування із заробітної плати у випадках, визначених законодавством.

Як і коли спеціаліст із охорони праці нестиме матеріальну відповідальність

У ст. 127 КЗпП України передбачені такі випадки, в яких можуть здійснювати відрахування із заробітної плати:

  • для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати;
  • для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок;
  • для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості;
  • на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування.

У будь-якому з названих випадків власник або уповноважений ним орган має право видати наказ (розпорядження) про відрахування, але не пізніше ніж через місяць із дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми.

Крім цього, відрахування можуть здійснюватись за невідроблені дні відпустки при звільненні працівника до закінчення того робочого року, у рахунок якого він вже одержав відпустку. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи на основі підстав, зазначених в п. 3, 5, 6 ст. 36 і п. 1, 2 і 5 ст. 40 цього Кодексу, а також під час направлення на навчання та у зв’язку з виходом на пенсію.

Відрахування також має право здійснювати роботодавець з метою відшкодування шкоди, завданої працівником підприємству.

Відповідно до ч. 1 ст. 128 КЗпП України під час кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів.

Звертаємо увагу, що про всі розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати, відповідно до вимог ст. 110 КЗпП України, роботодавець зобов’язаний повідомити працівника під час виплати заробітної плати.

Джерело: Головне управління Держпраці у Львівській області

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
59673

Особливості охорони праці неповнолітніх

Особливості охорони праці неповнолітніх завжди були актуальними для роботодавців. Зі статті ви довідаєтеся: які умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб, який час відпочинку для неповнолітніх передбачає законодавство, скільки має тривати робочий час для неповнолітніх, як звільнити неповнолітнього працівника.
22074

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
21646

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
738

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
65895