Підстави для відрахувань із заробітної плати

1199

Запитання

Чи можна здійснювати відрахування із заробітної плати, і якщо так, то в яких випадках?

Відповідь

Відповідно до ч. 1 ст. 29 Закону України «Про оплату праці» під час укладання з працівником трудового договору (контракту) роботодавець доводить до його відома умови оплати праці, розміри, порядок і строки виплати заробітної плати, підстави, на основі яких можуть провадитися відрахування із заробітної плати у випадках, визначених законодавством.

Як і коли спеціаліст із охорони праці нестиме матеріальну відповідальність

У ст. 127 КЗпП України передбачені такі випадки, в яких можуть здійснювати відрахування із заробітної плати:

  • для повернення авансу, виданого в рахунок заробітної плати;
  • для повернення сум, зайво виплачених внаслідок лічильних помилок;
  • для погашення невитраченого і своєчасно не поверненого авансу, виданого на службове відрядження або переведення до іншої місцевості;
  • на господарські потреби, якщо працівник не оспорює підстав і розміру відрахування.

У будь-якому з названих випадків власник або уповноважений ним орган має право видати наказ (розпорядження) про відрахування, але не пізніше ніж через місяць із дня закінчення строку, встановленого для повернення авансу, погашення заборгованості або з дня виплати неправильно обчисленої суми.

Крім цього, відрахування можуть здійснюватись за невідроблені дні відпустки при звільненні працівника до закінчення того робочого року, у рахунок якого він вже одержав відпустку. Відрахування за ці дні не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи на основі підстав, зазначених в п. 3, 5, 6 ст. 36 і п. 1, 2 і 5 ст. 40 цього Кодексу, а також під час направлення на навчання та у зв’язку з виходом на пенсію.

Відрахування також має право здійснювати роботодавець з метою відшкодування шкоди, завданої працівником підприємству.

Відповідно до ч. 1 ст. 128 КЗпП України під час кожної виплати заробітної плати загальний розмір усіх відрахувань не може перевищувати двадцяти процентів.

Звертаємо увагу, що про всі розміри і підстави відрахувань та утримань із заробітної плати, відповідно до вимог ст. 110 КЗпП України, роботодавець зобов’язаний повідомити працівника під час виплати заробітної плати.

Джерело: Головне управління Держпраці у Львівській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1925

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
101948

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45855

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
50224