Особливості повідомлення працівникам про погіршення умов оплати праці
Запитання
Коли та як повідомити працівникам про зміну або погіршення умов оплати праці?
Відповідь
Про нові умови оплати праці або зміну наявних в бік погіршення власник або уповноважений ним орган повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни (ст. 103 КЗпП). Вказана стаття КЗпП не може застосовуватися у випадках, коли зміна умов оплати праці є лише наслідком зміни змісту трудової функції працівника, його переміщення, переведення на іншу роботу або зміни істотних умов праці працівника.
Зміни умов оплати праці в бік погіршення, про які власник зобов'язаний повідомити працівника, можуть запроваджуватися законодавством, генеральною, галузевою, регіональною угодою, колективним договором, власником за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації або іншим уповноваженим трудовим колективом на представництво органом (ч. 4 ст. 97 КЗпП).
Незалежно від правової форми, в якій відбувається зміна умов оплати праці в бік погіршення (запровадження нових умов оплати праці, які погіршують умови, що діяли раніше), обов'язок повідомлення про це працівникам лежить на власникові. Лише зміна умов оплати праці за згодою між сторонами трудового договору не передбачає спеціального інформування працівника, оскільки він одержує відповідну інформацію при укладенні з власником угоди.
Працівнику має бути повідомлено про зміни в бік погіршення умов оплати праці, відповідно до яких раніше провадилася оплата його праці, – про зміни тарифної ставки (окладу), доплат, надбавок, форми оплати праці, системи оплати праці, преміальної системи тощо.
Поки не минув двомісячний строк, встановлений ст. 103 КЗпП, на підприємстві не можуть застосовуватися нові (змінені) умови оплати праці, які погіршують становище працівників. Лише Верховна Рада спеціальною нормою може встановити, що погіршення умов оплати праці, що випливають з прийнятого нею закону, підлягають застосуванню до закінчення двомісячного строку.
Закон не встановлює форми повідомлення власником працівникам про погіршення умов праці. Але в разі спору власник повинен довести, що він цей обов'язок виконав. І виконав його саме щодо працівника (а не трудового колективуабо всіх працівників), тобто при повідомленні працівникам про зміну умов праці неперсоніфікованим способом власник повинен мати у своєму розпорядженні докази того, що відповідна інформація була отримана кожним працівником. Тому вивішування нових або змінених положень про умови оплати праці, повідомлення в пресі чи по радіо не може бути достатнім.
Пропонуємо ознайомитися з добіркою статей з Довідника за темою доплат робітникам:
- Розрахунок доплат за роботу зі шкідливими і важкими умовами праці
- Доплата за шкідливі умови праці та за використання у роботі дезінфікуючих засобів
- Додаткові фактори для розрахунку доплат
- Установлюємо доплату за несприятливі умови праці без порушень
- Робота за комп’ютером: чи встановлюється доплата за умови праці
Якщо працівник не був вчасно повідомлений про зміну умов оплати праці в бік погіршення, до закінчення зазначеного двомісячного строку діють попередні умови праці. Оскільки нові (змінені) умови праці при цьому в дію не вводяться, одержувана працівником оплата праці відповідно до раніше встановлених умов за своєю юридичною та соціально-економічною природою цілком відповідає поняттю заробітної плати. Тому вона враховується повністю при обчисленні у відповідних випадках середньої заробітної плати.
Джерело інформації: Держпраці