Відповідь
Суть справи: громадянин звернувся до суду із позовом про визнання незаконним та скасування наказу про його звільнення у зв'язку із перебування на роботі у нетверезому стані, про поновлення на роботі, стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та моральної шкоди.
Судом першої інстанції у позові було відмовлено на підставі наявності факту сп'яніння, підтвердженого медичним висновком обласного державного наркодиспансера.
Апеляційний суд задовільнив позов частково, визнавши як належний та допустимий доказ, наданий позивачем складений у медпункті за місцем роботи акт про відсутність ознак вживання алкоголю та здійснення проби на апараті «Алконт-01» (сертифіковане обладнання).
Верховний суд залишив у силі рішення суду першої інстанції. Підставою для цього стали положення Тимчасової інструкції про порядок медичного огляду для встановлення факту вживання алкоголю і стану сп'яніння, затвердженої МОЗ СРСР від 01 вересня 1988 року №06-14/33-14. Згідно неї
медичний огляд для встановлення факту вживання алкоголю і стану сп'яніння робиться в спеціалізованих кабінетах наркологічних диспансерів (відділень) лікарями психіатрами-наркологами або в лікувально-профілактичних установах лікарями психіатрами-наркологами і лікарями інших спеціальностей, що пройшли підготовку.
Нетверезий працівник на робочому місці − прямий шлях до нещасного випадку. Читайте добірку статей із Довідника:
Таким чином, проведення медогляду лікарем обласного державного клінічного наркологічного диспансеру відповідає вимогам щодо проведення таких медоглядів, водночас акт, складений у медпункті, не є належним доказом.
Ознайомтеся з порядком проведення обов'язкових медичних оглядів для працівників молочно-товарної ферми, де утримується велика рогата худоба. Дізнайтеся, хто відповідає за організацію таких оглядів та які працівники повинні пройти профілактичний медогляд — читайте про це у статті
Хто повинен проходити передрейсовий медичний огляд, хто має право проводити передрейсовий медичний огляд водіїв, а також які наслідки для керівників підприємств та медичних працівників за непроведення медоглядів. Відповіді на всі запитання у статті.
Роботодавець на підставі Акта визначення категорій працівників, які підлягають попередньому (періодичним) медичному огляду, повинен скласти поіменні списки працівників, які підлягають періодичним медоглядам. Скачайте приклад оформлення такого списку, щоб за зразком розробити власний документ.
Який порядок проведення психофізіологічної експертизи? Хто повинен проходити психофізіологічну експертизу та які нормативні акти регулюють її проведення? Відповіді читайте далі.
Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2024 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.