Професійне навчання працівників: хто організовує, в яких формах проводиться та чи оподатковуються ПДФО витрати на це навчання — у листі ДФС від 30.06.2016 № 14249/6/99-99-13-02-03-15.
Згідно статті 201 КЗпП власник або уповноважений ним орган органiзовує iндивiдуальне, бригадне, курсове та iнше виробниче навчання за рахунок пiдприємства, органiзацiї, установи для професiйної пiдготовки i пiдвищення квалiфiкацiї робiтникiв i службовцiв, особливо молодi.
Професiйне навчання працiвникiв може здiйснюватися: безпосередньо у роботодавця, на договiрнiй основi у професiйно-технiчних та вищих навчальних закладах, на пiдприємствах, в установах або органiзацiях.
Навчання працiвникiв може бути формальним i неформальним. Зокрема, формальне включає первинну професiйну пiдготовку, перепiдготовку та пiдвищення квалiфiкацiї робiтникiв. За результатами такого навчання видається документ про освiту встановленого зразка.
Передбачено такі форми професiйного навчання працiвникiв: денна, вечiрня (змiнна), очно-заочна, дистанцiйна, екстернатна, з вiдривом i без вiдриву вiд виробництва та за iндивiдуальними навчальними планами.
При цьому фахівці ДФС зазначають, що сума, сплачена роботодавцем вітчизняним вищим та професійно-технічним навчальним закладам за фізичну особу, не оподатковується ПДФО за таких умов:
- сума за кожен повний або неповний місяць навчання не перевищує розмір, визначений абзацом першим підпункту 169.4.1 Податкового кодексу України (у 2016 році — 1930 грн.);
- між підприємством і фізичною особою укладено письмовий договір (контракт), за яким фізична особа зобов’язується відпрацювати у такого роботодавця після закінчення навчання і отримання спеціальності (кваліфікації) не менше трьох років.
У разі припинення працівником трудових відносин протягом навчання або до закінчення третього календарного року після отримання спеціальності (кваліфікації) сума, сплачена роботодавцем за навчання, оподатковується ПДФО та військовим збором як додаткове благо.