Держпраці про вплив вібрації на організм працівника

Теми:
Фахівці Держпраці розповіли, якими можуть бути наслідки впливу вібрації на організм працівника та яких профілактичних заходів потрібно вживати для зменшення дії вібрації.

Нині на виробництві активно застосовують інструменти і машини, які генерують вібрацію. Також вібрація виникає під час експлуатації транспортних засобів (залізничний транспорт, автотранспорт; авіація), використання сільськогосподарської техніки, землерийних машин, під час будівельних робіт.

За характером впливу на організм розрізняють загальну та локальну вібрацію. Загальна вібрація викликає тремтіння всього тіла людини, локальна — окремих частин тіла (руки, передпліччя, ноги).

Вібрація передасться людині як безпосередньо під час її контакту з машиною, так і через конструкції, підлогу.

Наслідки впливу вібрації — від перевтоми організму та незначних змін функцій організму до струсу мозку, розриву тканин, порушення серцевої діяльності і нервової системи, деформації м’язів та кісток, порушення чутливості шкіри і кровообігу тощо. Вібрації частотою понад 200 Гц перевантажують нервову систему людини й вона перебуває у стані підвищеного психічного напруження.

Систематичний вплив довготривалої та інтенсивної дії вібрації може спричинити у працівника вібраційну хворобу. Локальні вібрації викликають деформацію та зменшення рухомості суглобів.

Найпоширенішим методом захисту від вібрації є віброгасіння. Машини, що генерують вібрацію, встановлюють на окремі фундаменти. Джерела коливань ізолюють від опорних поверхонь гумовими, пружинними або комбінованими віброізоляторами.

Віброізоляція зменшує рівень вібрації, що передається від джерела на тіло працівника.

Також дієвим є дистанційне керування, що дозволяє уникнути постійного знаходження працівника в зоні шкідливих вібрацій.

Засобами індивідуального захисту від вібрації є спеціальне віброзахистне взуття, рукавиці з м’якими надолонниками.

За інформацією Управління Держпраці у Дніпропетровській області 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
105442

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
174737

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114661

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді