Зазнають змін Порядок видачі дозволів на роботи підвищеної небезпеки та Положення про Держпраці

СПО профспілок оприлюднило проєкт змін

Зазнають змін Порядок видачі дозволів на роботи підвищеної небезпеки та Положення про ДержпраціСПО профспілок оприлюднило проєкт змін, які КМУ пропонує внести до:

  • Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 № 96 (далі — Положення);
  • Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1107 (далі — Порядок).

Профспілки пропонують змінити Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

Зазнають змін Порядок видачі дозволів на роботи підвищеної небезпеки та Положення про Держпраці Увага: до 14 лютого 2025 року маєте змогу взяти участь в обговоренні проєкту.

Потреба внести зміни до Положення та Порядку виникла у зв’язку зі змінами в чинному законодавстві.

У Порядку зміни стосуються положень пунктів 1, 17—20:

Пункт 1

1. Цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, анулювання Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі — дозвіл).

1. Цей Порядок визначає процедуру видачі або відмови у видачі, переоформлення, припинення дії Держпраці та її територіальними органами дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки (далі — дозвіл). 

Пункт 17

17. Дозвіл може бути анульований у випадках, передбачених статтею 21 Закону України "Про охорону праці".

Рішення про анулювання дозволу приймається органом, що його видав.

Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про його анулювання.

17. Дія дозволу може бути припинена у випадках, передбачених статтею 21 Закону України "Про охорону праці".

Рішення про припинення дії дозволу приймається органом, що його видав.

Дія дозволу припиняється через десять робочих днів з дня прийняття рішення про його припинення дії. 

Пункт 18

18. Роботодавець, виробник або постачальник повинен протягом десяти робочих днів після одержання повідомлення про анулювання дозволу подати оригінал такого дозволу або його дублікат до органу, що видав дозвіл, особисто чи надіслати рекомендованим листом з описом вкладення.

Зазначений орган робить на оригіналі дозволу або його дублікаті позначку про анулювання дозволу, вносить відповідну інформацію до реєстру дозволів та повертає протягом трьох робочих днів оригінал дозволу або його дублікат роботодавцеві, виробникові або постачальникові. 

18. Роботодавець, виробник або постачальник повинен протягом десяти робочих днів після одержання повідомлення про припинення дії дозволу подати оригінал такого дозволу або його дублікат до органу, що видав дозвіл, особисто чи надіслати рекомендованим листом з описом вкладення.

Зазначений орган накладає позначку про припинення дії дозволу на дозволі та у разі видачі дозволу в паперовій формі повертає його протягом трьох робочих днів роботодавцеві, виробникові або постачальникові. 

Пункт 19

19. У разі анулювання дозволу роботодавець, виробник або постачальник може отримати новий дозвіл відповідно до вимог цього Порядку.

19. У разі припинення дії дозволу роботодавець, виробник або постачальник може отримати новий дозвіл відповідно до вимог цього Порядку. 

Пункт 20

20. Держпраці та її територіальні органи ведуть реєстр дозволів в установленому порядку, узагальнюють інформацію про видані та анульовані дозволи і оприлюднюють її у медіа та на власному веб-сайті.

20. Держпраці та її територіальні органи узагальнюють інформацію про видані дозволи та дозволи, дія яких припинена, і оприлюднюють її у медіа та на власному веб-сайті.

Порівняльна таблиця Дізнайтеся докладніше про зміни

Зміни до Положення, зокрема, уточнюють, що серед основних завдань Держпраці:

  • здійснювати державний нагляд і контроль у сфері діяльності, пов’язаної з об’єктами підвищеної небезпеки;
  • забезпечувати роботодавців і працівників інформацією та консультаціями щодо ефективних засобів дотримання законодавства, нагляд та контроль за дотриманням якого віднесено до повноважень Держпраці, і запобігати можливим його порушенням.

Держпраці також здійснюватиме:

► державний нагляд (контроль):

  • у сфері забезпечення хімічної безпеки та управління хімічною продукцією за дотриманням відповідних гігієнічних нормативів і за здійсненням необхідних заходів щодо мінімізації (контролю) ризиків;
  • за веденням робіт, передбачених угодою про розподіл продукції;

► перевірки:

  • за додержанням робочими органами виконавчої дирекції Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі — Фонд) і територіальними органами Пенсійного фонду України (ПФУ) законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення, здійснення страхових виплат з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб;
  • відомостей, зазначених у звіті про заходи безпеки на об’єкті підвищеної небезпеки;

Зазнають змін Порядок видачі дозволів на роботи підвищеної небезпеки та Положення про Держпраці Чи правомірні планові перевірки Держпраці в 2025 році

► ліцензування діяльності з виробництва вибухових матеріалів промислового призначення та контроль за дотриманням суб’єктами господарювання відповідних ліцензійних умов;

► інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань, що належать до її компетенції, у тому числі з питань недопущення мобінгу та дискримінації, зокрема працівників із ВІЛ та туберкульозом, а також із питань запровадження психосоціальної підтримки на робочому місці;

► моніторинг у сфері оплати праці в частині своєчасної і не нижче визначеного державою мінімального розміру оплати праці; щодо стану незадекларованої праці та оформлення трудових відносин;

Держпраці забезпечуватиме роботодавців і працівників інформацією та роз’ясненнями, зокрема: відвідуватиме робочі місця, проводитиме інформаційні кампанії, щодо ефективних засобів дотримання законодавства та запобігання можливим його порушенням.

Держпраці матиме право:

► безперешкодно здійснювати перевірки в адміністративних приміщеннях:

  • робочих органів виконавчої дирекції Фонду з питань призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення;
  • територіальних органів ПФУ з питань призначення, нарахування та здійснення страхових виплат, надання соціальних послуг;

► ознайомлюватися під час перевірок з інформацією, документами й матеріалами та отримувати від зазначених органів необхідні копії або витяги з документів.

У разі затвердження Постанова, що вносить зміни до Порядку й Положення, набере чинності з дня її опублікування. Виняток — абзаци 3 та 40 підпункту 2 пункту 1 змін, які набирають чинності одночасно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо розмежування повноважень центральних органів виконавчої влади у сферах промислової безпеки, охорони праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, державного гірничого нагляду, державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення» від 08.10.2024 № 3992-IX.

Джерело: СПО об’єднань профспілок

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Посадова інструкція особи, відповідальної за газове господарство

Посадова інструкція особи, відповідальної за газове господарство, визначає завдання та обов’язки, права і відповідальність особи, відповідальної за газове господарство на підприємстві. Скачайте інструкцію та за потреби адаптуйте її до умов вашого підприємства.
18609

Наказ про припинення простою та призупинення трудового договору

Якщо роботодавець вирішує припинити простій і призупинити дію трудового договору з працівником через неможливість забезпечити роботою, він видає наказ про припинення простою та призупинення трудового договору
12714

Наказ про оголошення простою під час воєнного стану

Якщо підприємство або частина його структурних підрозділів не може функціонувати під час воєнного стану, керівник підприємства може оголосити простій. Для цього він видає наказ про оголошення простою під час воєнного стану.
46603

Зразок Положення про виконання робіт підвищеної небезпеки

Під час виконання робіт із підвищеною небезпекою необхідно оформлювати відповідний наряд-допуск. У статті наводимо зразок Положення про застосування нарядів-допусків на виконання робіт підвищеної небезпеки. Адаптуйте для свого підприємства
8996

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді