Міністерство охорони здоров'я (МОЗ) спростувало чутки про те, що із 1 січня 2025 року всі чоловіки з інвалідністю віком 25—60 років будуть мобілізовані через те, що ліквідували МСЕКи, а спеціальні комісії скасовуватимуть отримані раніше статуси.
МСЕК замінили новою системою оцінювання
Експертні команди з лікарів-практиків, які замінять МСЕК із 1 січня 2025 року, встановлюють чи скасовують інвалідність виключно на основі підстав і критеріїв, визначених у законодавстві. Особи, які мають статус інвалідності, продовжують отримувати пільги, послуги, допомогу та, зокрема, відстрочку від мобілізації, на підставі висновку МСЕК протягом терміну його дії. Виняток — незаконні рішення про встановлення інвалідності, щодо яких відкриті кримінальні справи.
Повторні огляди проходять усі, хто має обмеження повсякденного функціонування, тобто законні підстави для статусу інвалідності, у передбачений строк.
Якщо інвалідність встановлено безстроково, оцінювання проходити не обов'язково, лише за власним бажанням: усі пільги, гарантії та виплати залишаються в силі.
Якщо людина протягом 2022—2024 років мала пройти повторний огляд, але не змогла його пройти з поважних причин та відповідно до винятків, передбачених у законодавстві на час воєнного стану, то його потрібно буде пройти:
- чоловікам 25—60 років з ІІ або ІІІ групою інвалідності — до 1 листопада 2025 року;
- усім іншим пацієнтам — до 1 квітня 2026 року.
Винятки, коли неможливо пройти повторний огляд:
- люди перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії, або на тимчасово окупованих територіях;
- пацієнти з важкими порушеннями функцій організму (не мають кінцівки або якогось з парних органів, не чують або не бачать, мають онкологічне або психічне захворювання);
- чинні військовослужбовці ЗСУ та інших військових формувань — для них статус інвалідності залишається чинним на період проходження військової служби та протягом 60 днів з дати звільнення зі служби.
Джерело: МОЗ