Більше українців мають змогу отримати відшкодування витрат на спеціалізоване обладнання, меблі та допоміжні засоби

Кабмін розширив доступ до програми компенсації за облаштування робочих місць для людей з інвалідністю та перелік допоміжних засобів. Таке рішення Уряд ухвалив на засіданні 21 лютого 2025 року. Воно набуде чинності з дня публікації.
Як створити безпечні робочі місця для працівників з інвалідністю
Право отримувати компенсацію від держави мають:
- юридичні особи або фізичні особи — підприємці (ФОП), які облаштували робоче місце для людини з інвалідністю;
- самозайняті особи, ФОП, які є людьми з інвалідністю;
- ветерани з інвалідністю, які хочуть розпочати свій бізнес.
Як надавати фінансову підтримку, врегульовує Порядок надання роботодавцям компенсації фактичних витрат за облаштування робочих місць працевлаштованих осіб з інвалідністю, затверджений постановою КМУ від 22.08.2023 № 893 (далі — Порядок).
Розмір компенсації за облаштування робочих місць для осіб з інвалідністю:
- І групи — 15 мінімальних зарплат (до120 тис. грн);
- ІІ групи — 10 мінзарплат (до 80 тис. грн).
Держава компенсує витрати на обладнання для комфортного та безпечного робочого місця:
- меблі — крісла із регульованими або фіксованими сидіннями, поручні й бруси, розсувні двері, засоби для їх відчинення/зачинення, протиковзні та тактильні матеріали для підлог і сходів;
- транспортери для піднімання сходами з електроприводом;
- допоміжні засоби для позиціонування курсора й тактильних комп’ютерних дисплеїв, для відтворення звуку та забезпечення здатності чути й бачити;
- брайлівські клавіатури і портативні пристрої;
- підйомні платформи для робочих місць;
- технічні засоби, програмне забезпечення та послуги, які забезпечують переклад з/на українську жестову мову — як офлайн, так і онлайн.
Як подати заявку на компенсацію
Онлайн | Офлайн |
- зареєструйтесь / авторизуйтеся в кабінеті користувача на порталі Дія
- заповніть заяву (п. 6 Порядку): вкажіть дані про працевлаштовану особу з інвалідністю та облаштоване робоче місце
- додайте копії документів, що підтверджують працевлаштування особи з інвалідністю, її групу та купівлю обладнання для облаштування робочого місця
- перевірте сформовану заяву та підпишіть електронним підписом
- очікуйте на повідомлення про компенсацію в особистому кабінеті та на пошту
| - напишіть заяву (дод. 2 до Порядку) про надання компенсації витрат за облаштування робочого місця працевлаштованої особи з інвалідністю
- додайте до заяви документи, що підтверджують придбання допоміжного засобу / засобів: договір, рахунок-фактура, рахунок, квитанція, накладна тощо
- очікуйте на рішення протягом трьох робочих днів на електронну пошту
|
Повідомлення про рішення щодо компенсації надійде протягом 10 днів. А кошти надійдуть протягом 5 робочих днів після схвалення заяви.
Джерело: Урядовий портал
Роботодавці можуть отримати компенсацію за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю:
- до 106,5 тис. грн для осіб з інвалідністю І групи;
- до 71 тис. грн для осіб з інвалідністю ІІ групи.
Компенсують витрати на купівлю обладнання для комфортного та безпечного робочого місця. Йдеться про:
Як подати заявку на компенсацію онлайн
Спершу потрібно працевлаштувати людину з інвалідністю та облаштувати для неї робоче місце. Далі протягом 90 днів слід подати заяву на компенсацію. Для цього потрібно онлайн на порталі ДІЯ:
Як подати заявку офлайн
Для початку потрібно:
Повідомлення про рішення щодо компенсації надійде протягом 10 днів. На сайті Урядового порталу повідомили, що кошти надійдуть протягом 5 робочих днів після схвалення заяви.
Зменшення впливу шуму та вібрації на працівників до допустимих величин є однією з умов покращення їхньої виробничої діяльності та засобом запобігання професійним хворобам. Якщо зменшити рівень шуму та вібрації не вдається, подбайте про засоби індивідуального захисту від шуму і вібрації.
Одне із завдань служби охорони праці підприємства — провести навчання з охорони праці та перевірку знань за його результатами. Дізнайтеся про принципи організації та види навчання з питань охорони праці, а також завантажте готові зразки необхідних документів.
Ознайомтеся з правилами оформлення та зберігання журналу реєстрації нарядів-допусків на виконання вогневих робіт
Зі статті ви дізнаєтеся, який алгоритм проведення атестації робочих місць за умовами праці, як до неї підготуватися, яку відповідальність нестиме роботодавець, якщо він не провів атестацію, та чи потрібно проводити атестацію під час війни.
Як безпечно організувати роботу навантажувачів та яку документацію потрібно оформити? Детальніше про вимоги чинного законодавства до експлуатації навантажувачів розповідає експерт