Нетверезий працівник: запобігаємо нещасним випадкам

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Убезпечте себе від відповідальності

Нетверезий працівник: запобігаємо нещасним випадкам

Чи можна зобов’язати працівників проходити огляд «на тверезість» на роботі

Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затверджений постановою КМУ від 17.04.2019 № 337, одними із обов’язкових функцій роботи спеціальної комісії з розслідування визначає:

  • вивчення документів та матеріалів стосовно нещасного випадку;
  • встановлення осіб, які допустили порушення законодавства з охорони праці;
  • визначення зв’язку нещасного випадку з виробництвом тощо.

У Пенсійному фонді нагадали роботодавцям, що саме вони несуть відповідальність за настання нещасного випадку на виробництві, якщо працівник перебував у стані алкогольного, наркотичного або токсичного сп’яніння і при цьому не був відсторонений від роботи.

У разі появи співробітника на роботі в неадекватному стані потрібно запропонувати йому пройти медичне обстеження, адже встановленням стану наркотичного сп’яніння має займатися саме лікар.

Водночас, окрім медичного висновку, можуть знадобитися й інші докази. Так, суд може взяти до уваги свідчення, які не суперечать одне одному і викликають довіру. Тож подбайте про засвідчення стану працівника саме у день появи на роботі в неадекватному стані.

За порушення керівник може притягти особу до дисциплінарної відповідальності (конкретний вид покарання обирають з урахуванням ступеня тяжкості проступку, заподіяної шкоди та інших обставини). Зокрема, Кодекс законів про працю передбачає можливість звільнити працівника з ініціативи роботодавця (п. 7 ст. 40).

При цьому варто подбати про документальну фіксацію порушення трудової дисципліни. Для цього скористайтеся такими документами:

  • доповідною запискою посадової особи;
  • табелем обліку робочого часу;
  • поясненнями, наданими працівником;
  • актом про ознаки сп’яніння у працівника (у довільній формі).

Джерело: Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Основні причини виробничого травматизму в Україні

Знаючи про найчастіші причини нещасних випадків, простіше організовувати систему профілактики виробничого травматизму, встановити контроль за тими ділянками робіт та параметрами виробничого середовища, які є підстави вважати найбільш травмонебезпечними.
52948

Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1 допоможе оформити факт нещасного випадку на підприємстві. Як заповнювати форму акта Н-1, які дані потрібно вказати, скільки років зберігати документ, яким органам надіслати — далі у статті.
139156

Службове розслідування порушень вимог безпеки

Якщо порушення вимог безпеки на виробництві спричинило негативні наслідки, зокрема призвело до матеріальних збитків або травмування працівника, роботодавець може ініціювати службове розслідування. У статті підкажемо, як проводити службове розслідування та надамо зразки супутніх документів.
83176

Аварія на виробництві

Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
30813

Наказ про створення комісії з розслідування нещасних випадків

Якщо на підприємстві стався нещасний випадок, що не підлягає спеціальному розслідуванню, роботодавець зобов’язаний створити комісію, яка проведе його розслідування. Наводимо зразок наказу про створення комісії з розслідування нещасних випадків.
26791

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді