Реформа корпоративного управління: нові інструменти внутрішнього контролю

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

Дізнайтесь, що передбачає новий закон

Реформа корпоративного управління: нові інструменти внутрішнього контролю8 березня 2024 року набуває чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення корпоративного управління» від 22.02.2024 № 3587-IX (далі — Закон). Він стосується юридичних осіб, акціонером (засновником, учасником) яких є держава.

Документи, які набирають чинності в березні 2024 року

Документ наближає законодавство України до міжнародних стандартів корпоративного управління юридичних осіб і збалансовує їх із вимогами воєнного часу.

Закон має на меті:

  • спростити та модернізувати процеси фінансового планування;
  • розширити повноваження наглядових рад;
  • урегулювати проблемні питання управління;
  • сприяти створенню конкурентоспроможних компаній.

Уряд відповідно до Закону розробить Політику державної власності. Цей документ визначатиме, з якою метою держава володіє підприємствами, які компанії є стратегічними та залишаться у держвласності, а які — підлягають приватизації.

Для стратегічних компаній акціонер із Мінфіном встановлюватиме вимоги через листи-очікування з показниками рентабельності, ліквідності та платоспроможності. Наглядові ради вирішуватимуть, як виконати ці показники. Вони також призначатимуть і звільнятимуть керівників компанії.

Закон запроваджує систему внутрішнього контролю — замість ревізійних комісій будуть ефективні інструменти: комплаєнс, управління ризиками, внутрішній аудит. Також документ передбачає чіткий перелік підстав та процедуру звільнення членів наглядових рад.

Порядок оцінки діяльності наглядових рад і процедуру визначення винагород має розробити та затвердити Кабмін.

Документ вносить зміни до Господарського й Цивільного кодексів, а також законів України: «Про управління об’єктами державної власності», «Про акціонерні товариства», «Про Кабінет Міністрів України», «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» та «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».

Джерело: ВРУ

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заповнюємо журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці

Зі статті ви дізнаєтеся, як вести журнал реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці, та які існують вимоги до заповнення журналу реєстрації інструктажів з охорони праці на робочому місці. Також ви зможете скачати бланк журналу та зразок його заповнення.
238155

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
184400

Заохочення працівників до дотримання правил безпеки

Важливим та першочерговим завданням безпеки праці на робочих місцях є формування лідерства вищого керівництва в питаннях безпеки та пріоритетної уваги до цих питань. У такому випадку працівник буде бачити і вірити, що безпека його праці - це одна з ключових цінностей підприємства. Саме це є одним із мотивів безпечної поведінки працівників.
953

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді