Чи знаєте ви, що у трудових правовідносинах неповнолітні прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються спеціальними пільгами, встановленими законодавством України?
Пам’ятайте, що трудові відносини між роботодавцем та неповнолітнім працівником починаються з обов’язкового укладання трудового договору у письмовій формі без встановлення випробувального терміну. При прийнятті на роботу неповнолітні повинні пройти попередній медогляд та у подальшому, до досягнення 21 року, — періодичні медогляди. Скорочена тривалість робочого часу становить 36 год. на тиждень для неповнолітніх віком від 16 до 18 років, 24 год. на тиждень — для повнолітніх віком від 15 до 16 років (учнів від 14 до 15 років, які працюють у період канікул).
Чи відомо вам, що існує 15 професійних назв робіт, за якими можна залучати до праці осіб з 17 років та 37 угрупувань важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосовувати працю неповнолітніх?
Крім того, законодавством передбачено низку заборон щодо праці неповнолітніх. Так, неповнолітні не повинні працювати у нічну зміну, вихідні дні та виконувати надурочні роботи. Забороняється залучати їх до праці на важких роботах, на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, а також на підземних роботах. Неповнолітнім не можна виконувати роботи, пов’язані з підіймання та переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.
Особам до 18 років надається щорічна основна відпустка у зручний для них час тривалістю 31 календарний день; при цьому заміна відпустки грошовою компенсацією не допускається.
Звільнення неповнолітніх з ініціативи роботодавця допускається лише за згодою районної (міської) служби у справах неповнолітніх, а звільнення за пунктами 1, 2 і 6 ст. 40 Кодексу Законів про працю України — з обов’язковим працевлаштуванням.
У журналі «Довідник спеціаліста з охорони праці» №12/2013 читайте змістовну статтю про охорону праці неповнолітніх. Дізнайтеся про:
- особливості прийняття неповнолітніх на роботу та їх звільнення з роботи;
- норми підіймання і переміщення неповнолітніми вантажів;
- використання праці неповнолітніх на роботах із шкідливими, важкими та небезпечними умовами праці;
- особливості надання неповнолітнім працівникам відпусток;
- скорочену тривалість робочого часу і оплату праці неповнолітніх;
- відповідальність за порушення охорони праці неповнолітніх.
Довідково: За даними Державної інспекції України з питань праці протягом 9 місяців 2013 року 416 роботодавців використовували працю неповнолітніх, з них 346 — з порушенням прав дітей у сфері праці. За результатами перевірки складено та передано до суду 222 протоколи про притягнення керівників підприємств до адміністративної відповідальності та 143 подання про притягнення до дисциплінарної відповідальності. Матеріали 19 перевірок направлені до правоохоронних органів.