Наказом Міністерства охорони здоров’я від 05.11.2014 № 955 затверджено нормативно-правові акти щодо захисту від зараження ВІЛ-інфекцією при виконанні професійних обов’язків, до яких увійшли:
- Перелік та нормативи застосування засобів індивідуального захисту працівниками, які проводять діагностичні дослідження на ВІЛ-інфекцію, надають медичну допомогу та соціальні послуги людям, які живуть з ВІЛ, або контактують з кров’ю чи біологічними матеріалами людини, забрудненими ними інструментарієм, обладнанням чи предметами.
Так, під час маніпуляцій, які супроводжуються порушенням цілісності шкіри і слизових оболонок, розтину трупів, проведення лабораторних досліджень, оброблення інструментарію і білизни, прибирання приміщень тощо медичні працівники та інший персонал повинні користуватися засобами індивідуального захисту (ЗІЗ).
Кількість цих засобів визначається, виходячи з добової норми на одного працівника, у кількості не меншій ніж:
- хірургічний халат — 1;
- гумові (латексні/неопренові) рукавички — з розрахунку 1 пара на 3 год. роботи;
- маски — 6;
- шапочка — 1;
- непромокальний фартух — 1;
- нарукавники — 2;
- окуляри — 1;
- захисний екран — 1.
- Типова інструкція щодо порядку використання засобів індивідуального захисту працівниками, які проводять діагностичні дослідження на ВІЛ-інфекцію, надають медичну допомогу та соціальні послуги людям, які живуть з ВІЛ, або контактують з кров’ю чи біологічними матеріалами людини, забрудненими ними інструментарієм, обладнанням чи предметами.
Відповідно до інструкції керівники закладів охорони здоров’я повинні забезпечити медичних працівників та інший персонал ЗІЗ згідно зі встановленими нормативами, що підібрані відповідно до оцінки ступеня ризику і форми ймовірного контакту з кров’ю чи біологічними матеріалами людини, забрудненими ними інструментарієм, обладнанням чи предметами.
- Порядок проведення екстреної постконтактної профілактики ВІЛ-інфекції у працівників при виконанні професійних обов’язків.
Цей Порядок встановлює єдині вимоги до проведення екстреної постконтактної профілактики після випадку контакту із джерелом потенційного інфікування ВІЛ, пов’язаного з виконанням професійних обов’язків, з метою попередження розвитку ВІЛ-інфекції.
Дія Порядку поширюється на заклади охорони здоров’я усіх форм власності, персонал яких включено до Переліку категорій медичних працівників та інших осіб, які підлягають обов’язковому страхуванню на випадок інфікування вірусом імунодефіциту людини під час виконання ними професійних обов’язків, а також на випадок настання у зв’язку з цим інвалідності або смерті від захворювань, зумовлених розвитком ВІЛ-інфекції, затвердженого постановою КМУ від 16.10.1998 № 1642.
Наказ зареєстровано в Мін’юсті 20.11.2013 за № 1978/24510, набрав чинності 10.12.2013.