Залучення стороннього спеціаліста з охорони праці на договірних засадах

Законодавством передбачено, що підприємства з невеликим штатом працівників можуть залучати до роботи стороннього спеціаліста з охорони праці на договірних засадах. Про які ж саме «договірні засади» йдеться?

Законодавством передбачено, що підприємства з невеликим штатом працівників можуть залучати до роботи стороннього спеціаліста з охорони праці на договірних засадах. Про які ж саме «договірні засади» йдеться? Якщо мається на увазі укладання договору цивільно-правового характеру, то за таким договором не може здійснюватися повноцінне забезпечення охорони праці на підприємстві.

При укладанні трудового договору між організацією (роботодавець) і фізичною особою (працівник) виникають трудові відносини, які регулює Кодекс законів про працю України (КЗпП) та Закон про охорону праці.

При укладанні договору підряду між організацією (замовник) та фізичною особою (підрядник) виникають цивільно-правові відносини, які регулює Цивільний кодекс України (ЦКУ).

При укладанні договору про надання послуг між організацією (замовник) та фізичною особою (виконавець) також виникають цивільно-правові відносини, які регулює ЦКУ.

Cпеціалісти з охорони праці є працівниками підприємства, оскільки усі ознаки їх відносин з роботодавцем носять ознаки трудових, а не цивільно-правових. З іншого боку, особи, які виконують роботи (надають послуги) за договорами цивільно-правового характеру, не є працівниками організації, не мають посадових інструкцій, не отримують заробітну плату, не мають повноважень для втручання у діяльність організації тощо.

Отже, опікуватися питаннями охорони праці в організації повинні спеціалісти, які є штатними працівниками організації, тобто з якими укладено трудовий договір.

Читайте докладніше у статті «Щодо залучення стороннього спеціаліста з охорони праці на договірних засадах» журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці»  № 2/2014 про особливості укладання трудового договору та цивільно-правового договору, забезпечення охорони праці найманих працівників, укладення договору підряду зі спеціалістом з охорони праці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114828

Що потрібно знати про цивільно-правовий договір на виробництві

Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
8830

Охорона праці під час простою підприємства

У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.
1473

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді