Робота на відкритому повітрі та в холодних приміщеннях: пам'ятайте про ризики

Переохолодження може відбутися, навіть якщо температура відчутно вища за нуль

image67

Інфостенд: Як уберегтися від переохолодження

Попри те, що українці наразі не відчувають суттєвих морозів, роботодавцям слід так само старанно стежити за тим, щоб уникнути шкідливих наслідків впливу низької температури на працівників. Адже переохолодження може відбутися навіть якщо температура — плюсова. 

Переохолодження може бути загальним (замерзання) та місцевим (обмороження). 

Робота на відкритому повітрі та в холодних приміщеннях: пам'ятайте про ризики Скачайте зразок інструкції з охорони праці для машиніста холодильних установок

Замерзання відбувається поступово. Про це свідчить така черговість симптомів:

  1. лихоманка, слабкість, втома й сонливість, дрібне (холодове) тремтіння м’язів і «гусяча шкіра»;
  2. холодове тремтіння досягає максимуму, з’являється поверхнева гіпотермія (зниження температури /охолодження), сонливість починає переходити в розлад свідомості;
  3. пригнічення холодовго тремтіння свідчить про дуже небезпечну гіпотермію, яка може призвести до зупинки дихання та серця (стан постраждалого вкрай важкий, особа може бути без свідомості).

Якщо не надати людині термінову допомогу на останній стадій, вона може померти.

Обмороження також відбувається поступово. Виокремлюють чотири ступені ураження:

  1. відчуття оніміння, поколювання, обпечення; 
  2. поява пухирців із прозорим вмістом; 
  3. змертвіння всіх шарів шкіри; 
  4. некроз шкіри та м’язів.

Щоб надати допомогу людині, яка зазнала місцевого чи загального переохолодження, слід першочергово доставити потерпілого до медичного закладу або, якщо такої можливості немає, перенести в тепле місце.

Постраждалого слід вкрити теплою ковдрою та давати пити побільше теплих напоїв, можна дати таблетку аспірину. Якщо у людини є обморожені ділянки шкіри, їх у жодному разі не можна розтирати або поливати гарячою водою. Це може призвести до додаткового травмування та змертвіння тканин. Натомість на уражену ділянку краще накласти теплоізолювальну стерильну пов’язку (на додачу до бинта та вати можна застосувати поліетилен) , щоб запобігти занадто швидкому відігріванню. 

Проте найкращий спосіб уникнути таких травм — це дотримуватися профілактичних рекомендацій. Тож працівникам, які тривалий час перебуватимуть під впливом низької температури, слід:

  • попередньо поїсти (бажано надавати перевагу калорійній їжі з високим вмістом білків);
  • надавати перевагу вільному одягу, що не обмежує рухів;
  • вдягти кілька шарів одягу для кращого утримання тепла;
  • використовувати рукавиці, шарфи та головні убори;
  • відмовитися від тісного взуття, тримати взуття сухим;
  • використовувати теплі устілки та вовняні шкарпетки (вони вбирають зайву вологу та залишають ноги сухими);
  • утримуватися від куріння та не вживати алкоголю (це погіршує периферійну циркуляцію крові та сприяє швидкій втраті тепла);
  • уникати перевтоми.

Джерело: Хмільницька районна державна адміністрація

Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку

У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці

Медогляди водіїв транспортних засобів

 

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів

Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів (ПТЕЕС) встановлюють основні організаційні й технічні вимоги до експлуатації електроустановок та електрообладнання споживачів і направлені на забезпечення надійної, безпечної та раціональної експлуатації електроустановок.
73018

Аварія на виробництві

Аварія на підприємстві: порядок дій при виникненні аварії, процедура розслідування аварії, утворення комісії з розслідування, строки розслідування аварій та інша важлива інформація.
29066

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
110734

Контроль за станом охорони праці на підприємстві

Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
67875

Акт-допуск на виконння будівельно-монтажних робіт

Перед початком будівельно-монтажних робіт на діючому підприємстві замовник і генпідрядник повинні оцінити ризики, визначити небезпечні зони та скласти акт-допуск. Хто відповідає за безпеку та які заходи необхідно виконати – читайте у статті
46

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді