Верховна Рада 16 листопада 2022 року прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» (далі — Закон).
Як подолати психологічну втому у воєнний час
Своїм рішенням парламент встановив, що мобінг — це порушення українського законодавства. Зокрема, в КЗпП з’явиться ст. 2-2 «Заборона мобінгу (цькування)».
Мобінг (цькування) — це діяння роботодавця або окремих працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження гідності та честі працівника, його професійної (ділової) репутації у формі психологічного та/або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створення стосовно нього напруженої, ворожої, образливої атмосфери.
Типові ознаки мобінгу:
- повторюваність діяння;
- наявність сторін – кривдник, потерпілий (жертва цькування), спостерігачі (за наявності);
- дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.
Закон запроваджує адміністративну відповідальність за систематичне застосування різних форм мобінгу до працівника. Передбачаються умови, за яких роботодавець має відшкодувати моральну шкоду працівнику, який зазнав відповідного цькування.
Працівникові, який вирішив звільнитися через мобінг, Закон гарантує виплату за рахунок роботодавця вихідної допомоги у розмірі не менше ніж тримісячний середній заробіток.
Роботодавець зобов’язаний відповідно до Закону:
- вживати заходів, щоб забезпечити безпеку й захист фізичного та психічного здоров'я працівників;
- здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, провадити інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькування).
Джерело: Верховна Рада України
Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку
У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці» чи навчання на базових курсах Вищої школи Охорони праці