Безпечна експлуатація акумуляторних свинцевих батарей транспортних засобів

Хімічні джерела струму, зокрема акумуляторні свинцеві стартерні батареї, застосовуються у колісних транспортних засобах, спеціальних машинах, наприклад, для живлення спеціального устатковання. Оскільки обслуговування і ремонт акумуляторних батарей належать до робіт підвищеної небезпеки, важливо знати правила їх безпечної експлуатації.

Класифікацію  акумуляторних батарей (АБ) залежно від призначення та схему їх марковання поділяють на три класи: клас А (легкові автомобілі), клас В (вантажні автомобілі), клас С (пасажирські транспортні засоби). Існують також європейські стандарти ІЕС та EN, наприклад, ІЕС 60095-1:2000 «Стартерні батареї свинцево-кислотних акумуляторів. Загальні вимоги та методи випробування».

Обслуговування і ремонт акумуляторних батарей належать до робіт підвищеної небезпеки. Експлуатація АБ не належить до робіт підвищеної небезпеки та не передбачає отримання документа дозвільного характеру. До експлуатації АБ допускається особа, яка пройшла інструктаж з електробезпеки та інструктаж з питань охорони праці під час роботи з транспортним засобом із АБ, до управління яким залучається.

До виконання постійних робіт з обслуговування АБ допускається особа за професією акумуляторник або електромонтажник акумуляторних батарей. Під час щозмінного технічного обслуговування АБ транспортного засобу не рідше ніж 1 раз на 15 діб виконують операції, визначені виробником транспортного засобу і АБ.

Відпрацьовані АБ та електроліти підлягають утилізації через спеціалізовані приймальні пункти для перероблення згідно з вимогами ДСТУ 3211-95 «Брухт і відходи кольорових металів і сплавів. Загальні технічні умови» та Положення про порядок збирання та переробки відпрацьованих свинцево-кислотних акумуляторів, затвердженого спільним наказом Міністерства промисловості України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 31.12.1996 № 223/154/165.    

Читайте повну версію статті «Безпечна експлуатація акумуляторних свинцевих батарей транспортних засобів» у журналі «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 08/2014.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Заходи безпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями

Вимоги безпеки під час використання сонячних батарей – важливий аспект охорони праці. Про основні небезпеки під час роботи із сонячними панелями та батареями, рекомендації щодо поводження з сонячними панелями та особливості дотримання вимог пожежної безпеки читайте у статті.
22

Наказ про створення служби охорони праці

Під час створення на підприємстві служби охорони праці та призначення відповідальної особи за стан охорони праці вам знадобиться наказ про створення служби охорони праці. У статті ви знайдете приклад такого наказу та матимете змогу скачати його.
23680

Температурний скринінг працівників: як запровадити

Проведення температурного скринінгу працівників — обов’язкова процедура профілактичних заходів. Як організувати температурний скринінг на підприємстві, хто має контролювати його та як скласти наказ про запровадження температурного скринінгу — відповідає експерт.
36707

Як безпечно експлуатувати генератори електричної енергії

Масове використання генераторів стало новою українською реальністю. У статті розповідаємо про переваги різних видів генераторів, як організувати їх безпечну роботу й подбати про пожежну безпеку та які вимоги до обслуговувального персоналу
10544

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32690

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді