Безпечна експлуатація акумуляторних свинцевих батарей транспортних засобів

Хімічні джерела струму, зокрема акумуляторні свинцеві стартерні батареї, застосовуються у колісних транспортних засобах, спеціальних машинах, наприклад, для живлення спеціального устатковання. Оскільки обслуговування і ремонт акумуляторних батарей належать до робіт підвищеної небезпеки, важливо знати правила їх безпечної експлуатації.

Класифікацію  акумуляторних батарей (АБ) залежно від призначення та схему їх марковання поділяють на три класи: клас А (легкові автомобілі), клас В (вантажні автомобілі), клас С (пасажирські транспортні засоби). Існують також європейські стандарти ІЕС та EN, наприклад, ІЕС 60095-1:2000 «Стартерні батареї свинцево-кислотних акумуляторів. Загальні вимоги та методи випробування».

Обслуговування і ремонт акумуляторних батарей належать до робіт підвищеної небезпеки. Експлуатація АБ не належить до робіт підвищеної небезпеки та не передбачає отримання документа дозвільного характеру. До експлуатації АБ допускається особа, яка пройшла інструктаж з електробезпеки та інструктаж з питань охорони праці під час роботи з транспортним засобом із АБ, до управління яким залучається.

До виконання постійних робіт з обслуговування АБ допускається особа за професією акумуляторник або електромонтажник акумуляторних батарей. Під час щозмінного технічного обслуговування АБ транспортного засобу не рідше ніж 1 раз на 15 діб виконують операції, визначені виробником транспортного засобу і АБ.

Відпрацьовані АБ та електроліти підлягають утилізації через спеціалізовані приймальні пункти для перероблення згідно з вимогами ДСТУ 3211-95 «Брухт і відходи кольорових металів і сплавів. Загальні технічні умови» та Положення про порядок збирання та переробки відпрацьованих свинцево-кислотних акумуляторів, затвердженого спільним наказом Міністерства промисловості України, Міністерства економіки України, Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 31.12.1996 № 223/154/165.    

Читайте повну версію статті «Безпечна експлуатація акумуляторних свинцевих батарей транспортних засобів» у журналі «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 08/2014.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21320

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14364

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
645

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4844

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді