Набув чинності закон про звільнення від військової служби деяких категорій громадян

Дізнайтеся, кого стосується новий закон і які причини для звільнення передбачає

Парламент посилив відповідальність за злочини проти національної безпеки під час воєнного стану

Як змінилися трудові відносини в умовах війни

Нагадаємо, що з 21 березня 2022 року діє Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо звільнення від військової служби осіб з інвалідністю та осіб, які доглядають за такими особами з інвалідністю і тяжкохворими дітьми» від 15.03.2022 № 2122-ІХ (далі — Закон № 2122).

Закон № 2122 не враховує інші категорії громадян, які не зможуть нести військову службу у зв’язку з загальною мобілізацією під час воєнного стану.

Додаткові підстави для звільнення з військової служби під час воєнного стану визначає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо звільнення від військової служби деяких категорій громадян» від 01.04.2022 № 2169 (законопроект від 23.03.2022 № 7209, далі — Закон № 2169). Зокрема, з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, зможуть звільнитися через сімейні обставини або інші поважні причини:

  • військовослужбовці-жінки — у зв’язку з вагітністю;
  • військовослужбовці-жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а також якщо дитина потребує домашнього догляду тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення нею шестирічного віку;
  • один із подружжя, обоє з яких проходять військову службу і мають дитину (дітей) віком до 18 років;
  • військовослужбовці, які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років.

Чи потрібна згода працівника на переїзд разом з підприємством в іншу місцевість Як укласти трудовий договір в умовах війни

Жінкам та чоловікам, які мають неповнолітню дитину (дітей) і чоловіка (дружину), який проходить військову службу, надали право на відстрочку від призову за мобілізацією та на строкову службу.

Відповідні зміни внесли у статтю 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII та статтю 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII.

Газета «Голос України» опублікувала Закон № 2169 13 квітня 2022 року. Документ набув чинності з дня, наступного за днем його опублікування, — 14 квітня 2022 року.

Олена Петровська

За матеріалами газети «Голос України»

Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 50% на пів року наш електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці».

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114733

Що потрібно знати про цивільно-правовий договір на виробництві

Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
8810

Охорона праці під час простою підприємства

У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.
1469

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді