Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони

Держпраці роз’яснила, що підставою зберігати місце роботи, посаду і середній заробіток за працівником буде укладений контракт добровольця тероборони

Територіальна оборона є складовою національного спротиву (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX; далі — Закон № 1702).

Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони

Як діяти під час руйнування будівель внаслідок вибуху

Територіальна оборона — система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюють у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також щоби надати допомогу у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій (п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1702).

Складові територіальної оборони:

  • військова;
  • цивільна;
  • військово-цивільна.

Від того, до якої складової тероборони долучився працівник, залежить обсяг гарантій, які надає держава станом на сьогодні.

Працівників, які долучилися до воєнної складової територіальної оборони і уклали контракти про проходження військової служби, призвані як резервісти або під час мобілізації, увільняємо від роботи, зберігаємо місце роботи, посаду і середній заробіток (ст. 119 КЗпП).

Для працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад, прямо прописати гарантії не встигли. Із добровольцями тероборони укладатимуть контракт, але наразі Міноборони ще не затвердив його форму. Облік добровольців ТЦК та СП ведуть за спрощеним порядком через воєнний стан у країні.

Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони Чого не слід робити під час воєнного стану

Поки що маємо загальну норму: на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (ч. 2 ст. 24 Закону № 1702).

Гарантії зі збереження місця роботи, посади та середнього заробітку для такої категорії працівників поки що не прописані, адже вони не є військовослужбовцями. Сподіваємося, що такі гарантії випишуть і поширять на всіх, хто обороняє країну. За працівниками, які уклали контракт добровольця тероборони, зберігатимуть місце роботи, посаду і середній заробіток. Підставою буде підписаний контракт, як і ро’яснює Держпраці.

Позиція Держпраці: за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою є підписаний контракт.

Утім, остаточне рішення повинен прийняти керівник підприємства з огляду на документи, що надав працівник.

Олена Петровська
експерт Експертус Кадри
За матеріалами системи «Експертус Кадри» та Держпраці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт службового розслідування порушень вимог безпеки

Після того, як комісія зі службового розслідування встановила причини, винних осіб і зміст порушень, вона складає акт службового розслідування. Скачайте Акт службового розслідування: зразок, розроблений експертом
7692

Службове розслідування порушень вимог безпеки

Якщо порушення вимог безпеки на виробництві спричинило негативні наслідки, зокрема призвело до матеріальних збитків або травмування працівника, роботодавець може ініціювати службове розслідування. У статті підкажемо, як проводити службове розслідування та надамо зразки супутніх документів.
80080

Допомога при ураженні струмом

Перша допомога при ураженні електричним струмом — це найпростіші медичні дії, які виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші після травмування строки. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні струмом.
63220

Порядок розслідування нещасних випадків на виробництві

У разі настання нещасних випадків, які завдали шкоди робітникам або іншим людям, роботодавець зобов’язаний вжити всіх зусиль для організації неупередженої та повної перевірки обставин таких подій. У статті розповідаємо не лише про загальну процедуру розслідування нещасних випадків, а й про те, як провести розслідування в умовах воєнного стану.
131383

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді