Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони

Держпраці роз’яснила, що підставою зберігати місце роботи, посаду і середній заробіток за працівником буде укладений контракт добровольця тероборони

Територіальна оборона є складовою національного спротиву (ч. 1 ст. 3 Закону України «Про основи національного спротиву» від 16.07.2021 № 1702-IX; далі — Закон № 1702).

Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони

Як діяти під час руйнування будівель внаслідок вибуху

Територіальна оборона — система загальнодержавних, воєнних і спеціальних заходів, що здійснюють у мирний час та в особливий період з метою протидії воєнним загрозам, а також щоби надати допомогу у захисті населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій (п. 16 ч. 1 ст. 1 Закону № 1702).

Складові територіальної оборони:

  • військова;
  • цивільна;
  • військово-цивільна.

Від того, до якої складової тероборони долучився працівник, залежить обсяг гарантій, які надає держава станом на сьогодні.

Працівників, які долучилися до воєнної складової територіальної оборони і уклали контракти про проходження військової служби, призвані як резервісти або під час мобілізації, увільняємо від роботи, зберігаємо місце роботи, посаду і середній заробіток (ст. 119 КЗпП).

Для працівників, які вступили до добровольчих формувань територіальних громад, прямо прописати гарантії не встигли. Із добровольцями тероборони укладатимуть контракт, але наразі Міноборони ще не затвердив його форму. Облік добровольців ТЦК та СП ведуть за спрощеним порядком через воєнний стан у країні.

Чи зберігати середній заробіток за працівником, який добровільно долучився до лав тероборони Чого не слід робити під час воєнного стану

Поки що маємо загальну норму: на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 № 2011-XII (ч. 2 ст. 24 Закону № 1702).

Гарантії зі збереження місця роботи, посади та середнього заробітку для такої категорії працівників поки що не прописані, адже вони не є військовослужбовцями. Сподіваємося, що такі гарантії випишуть і поширять на всіх, хто обороняє країну. За працівниками, які уклали контракт добровольця тероборони, зберігатимуть місце роботи, посаду і середній заробіток. Підставою буде підписаний контракт, як і ро’яснює Держпраці.

Позиція Держпраці: за працівниками, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, зберігається місце роботи, посада і середній заробіток. Підставою є підписаний контракт.

Утім, остаточне рішення повинен прийняти керівник підприємства з огляду на документи, що надав працівник.

Олена Петровська
експерт Експертус Кадри
За матеріалами системи «Експертус Кадри» та Держпраці

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом

Акт розслідування нещасного випадку за формою Н-1 допоможе оформити факт нещасного випадку на підприємстві. Як заповнювати форму акта Н-1, які дані потрібно вказати, скільки років зберігати документ, яким органам надіслати — далі у статті.
118770

Аптечка на підприємстві

Аптечка першої допомоги має бути на кожному підприємстві, адже часто від оперативності надання домедичної допомоги залежить життя людини. Яким має бути склад аптечки невідкладної медичної допомоги, де саме повинна розміщуватися аптечка першої допомоги у виробничому підрозділі, хто відповідає за неї — про все це розповімо далі.
93564

Перша допомога при опіках

За різних обставин працівник може отримати термічні або хімічні опіки. В умовах воєнної агресії ризик отримання таких ушкоджень значно зростає. У статті розповімо про те, які існують види опіків та як правильно надати домедичну допомогу при опіках постраждалому.
26200

Класифікатор подій, що призвели до нещасного випадку

Від правильності встановлення причини нещасного випадку залежить ефективність розроблюваних заходів щодо запобігання подібним випадкам. Не помилитися при визначенні коду причини нещасного випадку за Класифікатором видів подій, причин, обладнання, що призвели до нещасного випадку, допоможе наша стаття.
15034

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді