Лісові пожежі: яке покарання чекає на винуватців

В Україні настав пік пожежонебезпечного періоду. За порушення правил безпеки можна отримати значний штраф

Лісові пожежі: яке покарання чекає на винуватців

Державна служба України з питань надзвичайних ситуацій оголосила надзвичайний рівень пожежної небезпеки у низці областей. Загалом пожежонебезпечний період триває з квітня до листопада — з моменту сходження снігового покриву навесні та до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву.

Як організувати інструктажі з пожежної безпеки

Відтак із настанням сухої та теплої погоди варто ще раз пригадати правила пожежної безпеки та ретельно їх дотримуватися.

Зокрема, громадянам, підприємствам, установам, організаціям заборонено:

  • розведення багать у лісі;
  • заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
  • відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека);
  • палити, кидати у лісі, на сільськогосподарських угіддях, торфовищах непогашені сірники, недопалки;
  • випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь;
  • залишати під час будівництва доріг, газопроводів, мереж електропередачі, зв’язку, радіофікації, інших комунікацій та об’єктів деревні залишки і горючі матеріали;
  • звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

В рекреаційних зонах, відведених для відпочинку, необхідно підвищувати контроль за станом пожежної безпеки.

Роботи за грозових розрядів: вимоги нормативних документів

Також, перебуваючи в лісі, слід постійно дотримуватися таких правил:

  1. не кидати непогашені сірники або цигарки;
  2. перш ніж розпалити багаття, потрібно розчистити місце під нього від сухої трави у радіусі одного метра;
  3. не залишати непогашене вогнище, натомість залити його водою;
  4. не відходити від вогнища, доки йде дим або пара;
  5. якщо пожежа вже починається, її неодмінно потрібно загасити самотужки, або ж звернутися по допомогу до рятувальників.

За порушення вимог пожежної безпеки передбачена адміністративна відповідальність. Нещодавно покарання було посилене:

  • за порушення вимог пожежної безпеки в лісах штраф для громадян становить 90-270 неоподатковуваних мінімумів доходів (1 530-4 590 грн), а для посадових осіб – 270-900 неоподатковуваних мінімумів доходів (4 590-15 300 грн);
  • за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі штраф для громадян становить від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 4 590 до 15 300 грн), для посадовців – від 630 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (від 10 710 до 30 600 грн);
  • за самовільне випалювання рослинності або її залишків штраф для громадян становить від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 3 060 до 6 120 грн), а для посадових осіб — від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 15 300 до 21 420 грн). За такі ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, штраф збільшується майже вдвічі.

Водночас знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом вже є кримінальним правопорушенням. Караються такі дії або штрафом, або ж обмеженням чи позбавленням волі на строк до 5 років.

Джерело: Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Інструкція про заходи пожежної безпеки у школі

Інструкція про заходи пожежної безпеки у школі розроблена відповідно до вимог чинних нормативних актів України у галузі пожежної безпеки. За потреби адаптуйте інструкцію до особливостей конкретного навчального закладу.
24008

Порядок дій при пожежі

Майже на кожному підприємстві є ризики виникнення пожежі. Щоб звести до мінімуму рівень матеріальної шкоди та зберегти людські життя, працівники мають знати, як діяти у разі надзвичайної ситуації. Детальніше про порядок дій при пожежі — у статті.
95327

Вимоги пожежної безпеки для приміщень різного призначення

Ознайомтеся з вимогами пожежної безпеки для приміщень різного призначення, зокрема дізнайтеся про правила утримання будинків, приміщень, споруд, територій, евакуаційних шляхів і виходів. Скачайте потрібні файли.
27834

Інструкції з пожежної безпеки

У статті наведено інструкції з пожежної безпеки, розроблені відповідно до правил та інших нормативних актів із пожежної безпеки. Ознайомтеся з ними та скачайте за необхідності.
76791

Навчання з питань пожежної безпеки

Покращення якості навчання з питань пожежної безпеки є важливим чинником зниження ризиків виникнення та поширення пожеж. Хто саме та яке навчання має проходити — далі у статті.
28580

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді