Лісові пожежі: яке покарання чекає на винуватців

В Україні настав пік пожежонебезпечного періоду. За порушення правил безпеки можна отримати значний штраф

Лісові пожежі: яке покарання чекає на винуватців

Державна служба України з питань надзвичайних ситуацій оголосила надзвичайний рівень пожежної небезпеки у низці областей. Загалом пожежонебезпечний період триває з квітня до листопада — з моменту сходження снігового покриву навесні та до настання стійкої вологої осінньої погоди або утворення снігового покриву.

Як організувати інструктажі з пожежної безпеки

Відтак із настанням сухої та теплої погоди варто ще раз пригадати правила пожежної безпеки та ретельно їх дотримуватися.

Зокрема, громадянам, підприємствам, установам, організаціям заборонено:

 • розведення багать у лісі;
 • заїзд на територію лісового фонду транспортних засобів та інших механізмів, за винятком тих, що використовуються для лісогосподарської мети;
 • відвідування населенням хвойних насаджень при підвищеному класі пожежної небезпеки (надзвичайна небезпека);
 • палити, кидати у лісі, на сільськогосподарських угіддях, торфовищах непогашені сірники, недопалки;
 • випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду та сільськогосподарського призначення, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу та сільськогосподарських угідь;
 • залишати під час будівництва доріг, газопроводів, мереж електропередачі, зв’язку, радіофікації, інших комунікацій та об’єктів деревні залишки і горючі матеріали;
 • звалювати та спалювати у лісових насадженнях сміття, будівельні залишки, побутові та горючі відходи тощо.

В рекреаційних зонах, відведених для відпочинку, необхідно підвищувати контроль за станом пожежної безпеки.

Роботи за грозових розрядів: вимоги нормативних документів

Також, перебуваючи в лісі, слід постійно дотримуватися таких правил:

 1. не кидати непогашені сірники або цигарки;
 2. перш ніж розпалити багаття, потрібно розчистити місце під нього від сухої трави у радіусі одного метра;
 3. не залишати непогашене вогнище, натомість залити його водою;
 4. не відходити від вогнища, доки йде дим або пара;
 5. якщо пожежа вже починається, її неодмінно потрібно загасити самотужки, або ж звернутися по допомогу до рятувальників.

За порушення вимог пожежної безпеки передбачена адміністративна відповідальність. Нещодавно покарання було посилене:

 • за порушення вимог пожежної безпеки в лісах штраф для громадян становить 90-270 неоподатковуваних мінімумів доходів (1 530-4 590 грн), а для посадових осіб – 270-900 неоподатковуваних мінімумів доходів (4 590-15 300 грн);
 • за знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі штраф для громадян становить від 270 до 900 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 4 590 до 15 300 грн), для посадовців – від 630 до 1800 неоподатковуваних мінімумів (від 10 710 до 30 600 грн);
 • за самовільне випалювання рослинності або її залишків штраф для громадян становить від 180 до 360 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 3 060 до 6 120 грн), а для посадових осіб — від 900 до 1260 неоподатковуваних мінімумів доходів (від 15 300 до 21 420 грн). За такі ж дії, вчинені в межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, штраф збільшується майже вдвічі.

Водночас знищення або пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих трав, рослинності або її залишків вогнем чи іншим загально-небезпечним способом вже є кримінальним правопорушенням. Караються такі дії або штрафом, або ж обмеженням чи позбавленням волі на строк до 5 років.

Джерело: Ковельський місцевий центр з надання безоплатної вторинної правової допомоги

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах

Інструкція з пожежної безпеки в приміщеннях і кабінетах є обов’язковою для виконання всіма працівниками підприємства й поширюється на всі приміщення та кабінети підприємства. У ній встановлено основні вимоги до забезпечення пожежної безпеки в будівлі. Завантажте зразок інструкції, розроблений експертом, та за потреби адаптуйте документ до умов вашого підприємства.
48257

Системи протипожежного захисту

До систем протипожежного захисту належать технічні засоби, розташовані на об’єкті, які використовують для запобігання, ліквідації та локалізації пожеж. Ці засоби допомагають захищати людей, довкілля та матеріальні цінності від пожежі. Розглянемо, що належить до цих систем.
22549

Правила пожежної безпеки

Основним нормативно-правовим актом з питань пожежної безпеки є Правила пожежної безпеки в Україні. Які саме вимоги пожежної безпеки встановлені в Правилах, що потрібно знати роботодавцям, аби не потрапити під дію штрафів, — відповіді у статті.
69212

Пожежні гідранти на підприємстві

При пожежі треба діяти швидко, тому важливо, щоб пожежне обладнання було справним, а доступ до нього — вільним. У статті розповімо про вимоги до утримання пожежних гідрантів, які зобов’язані знати власники підприємств, на території яких вони встановлені.
9066

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
50416

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді