Кабмін затвердив критерії для перевірок з питань праці. Очікується, що прийняття проекту сприятиме забезпеченню єдиного підходу до планування перевірок, поліпшенню якості нагляду, зменшенню кількості планових заходів Держпраці відповідно до ступенів ризику діяльності суб’єктів господарювання
Кабмін 26.02.2020 затвердив критерії, за якими оцінюватимуть ступінь ризику та періодичність планового нагляду (контролю) Державною службою з питань праці за дотриманням законодавства у сферах:
- охорона праці;
- промислова безпека;
- гігієна праці;
- поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення;
- зайнятість населення;
- зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
- державний гірничий нагляд.
Як вважають у Мінекономіки, прийняття проекту сприятиме забезпеченню єдиного підходу до планування перевірок, поліпшенню якості нагляду, зменшенню кількості планових заходів Держпраці відповідно до ступенів ризику діяльності суб’єктів господарювання (високого, середнього або незначного), забезпеченню прозорості діяльності посадових осіб Держпраці та прийнятих ними рішень за наслідками перевірок.
Наразі діють критерії ризику, затверджені постановою Кабміну від 06.02.2019 № 223. Текст ухваленої постанови поки не оприлюднено, але проект нових критеріїв раніше був опублікований Мінекономіки. Відповідно до проекту відносити роботодавців до ступенів ризику будуть за єдиними критеріями з урахуванням суми балів, нарахованих за всіма критеріями.
Планові перевірки здійснюватимуться для суб’єктів господарювання:
- високого ступеня ризику — не частіше одного разу на два роки;
- середнього ступеня ризику — не частіше одного разу на три роки;
- незначного ступеня ризику — не частіше одного разу на п’ять років.
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
Контроль за станом охорони праці на підприємстві є одним із складових елементів системи управління охороною праці підприємства. Контроль спрямований на виявлення відхилень від норм в умовах праці та перевірку виконання працівниками своїх обов’язків у сфері охорони праці. Дізнайтеся, які бувають основні види контролю за станом охорони праці на підприємстві, з якою періодичністю їх проводять, та якими документами супроводжується контроль.
Для підвищення рівня правової свідомості громадян та стимулювання правомірної поведінки працівників і роботодавців у сфері безпеки праці передбачена відповідальність за порушення законодавства про охорону праці.
В Україні проголошено рівність між чоловіками та жінками у їхньому праві на працю та винагороду за неї. Утім закон обмежує, а подекуди й забороняє роботу жінок у нічний час. Детальніше про обмеження праці жінок на роботах у нічний час та відповідальність за їх недотримання — у статті.
Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Завантажте План графік перевірок Держпраці на 2025 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.