Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Автор
головний редактор системи «Експертус Охорона праці»
Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.

Нормативне регулювання

У законодавстві наразі немає докладно розписаних правил поведінки під час повітряної тривоги. Є лише окремі правила поводження під час небезпеки:

  • Кодекс цивільного захисту України — регулює, хто й що має робити в разі будь-якої небезпеки;
  • Положення про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту, затверджене постановою КМУ від 27.09.2017 № 733, — установлює, як і коли потрібно вмикати сирени, а також хто та як має сповіщати людей про небезпеку;
  • План реагування на надзвичайні ситуації державного рівня, затверджений постановою КМУ від 14.03.2018 № 223, — визначає, як мають реагувати керівники та чиновники в разі небезпеки.

Крім того, наразі чинне законодавство не встановлює прямої відповідальності за роботу підприємства під час повітряної тривоги.

Скачайте повний План дій у випадку повітряної тривоги

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Обовʼязки роботодавця

Залежно від типу підприємства роботодавець має здійснити певні кроки.

Згідно з пп. 25—26 Положенням про організацію оповіщення про загрозу виникнення або виникнення надзвичайних ситуацій та зв’язку у сфері цивільного захисту, затвердженим постановою КМУ від 27.09.2017 № 733, керівники об’єктів із масовим перебуванням людей зо­бо­в’я­зані:

  • увімкнути канали та лінії електрозв’язку, що задіяні системами оповіщення;
  • установити в службових і виробничих приміщеннях:
  • сигнально-гучномовні пристрої;
  • електронні інформаційні табло;
  • радіотрансляційні точки для передачі інформації з питань цивільного захисту.

На підприємствах, де працює понад 50 осіб, керівник мусить розробити план реагування на надзвичайні ситуації у масштабі суб’­єкта господарювання. На об’єктах, де перебуває 50 або менше осіб — інструкцію щодо дій персоналу суб’­єкта господарювання в разі загрози або виникнення надзвичайних ситуацій.


🔥 Час згорає: встигніть отримати ваш ексклюзивний подарунок

gift_logo.gif
Акт приймання і перевірки засобів індивідуального захисту

Скачати безплатно


Підстава — п. 1 ч. 1 ст. 130 Кодексу цивільного захисту України (КЦЗ) та п. 2 Порядку розроблення планів діяльності єдиної державної системи цивільного захисту, затвердженого постановою КМУ від 09.08.2017 № 626 (далі — Порядок № 626).

Суб’єкти господарювання, у власності або користуванні яких є об’єкти підвищеної небезпеки (ОПН), або підприємства, що планують експлуатувати або експлуатують хоча б один ОПН, мають розробити й затвердити план локалізації та ліквідації наслідків аварій на об’єктах підвищеної небезпеки. Так скеровують п. 2 ч. 1 ст. 130 КЦЗ та п. 3 Порядку № 626.

Дії працівників під час повітряної тривоги

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривогиПід час повітряної тривоги на робочому місці працівники мають:

  1. Виконати заходи, передбачені на такий випадок у внутрішньому документі по підприємству — інструкції або плані реагування.
  2. Діяти за вказівками керівництва чи особи, яка виконує його функції.
  3. Пройти до захисної споруди:
    • споруди подвійного призначення — метрополітену або підземного паркінгу;
    • найпростішого укриття — підвалу або цокольного приміщення будівлі.
  4. У сховищі зайняти місце та дотримувати вимог старшого — коменданта, керівника, інженера з техніки безпеки чи цивільного захисту тощо.
  5. Перебувати в укритті до моменту, коли органи місцевого самоврядування сповістять про відбій повітряної тривоги.

Шпаргалка. Як діяти під час повітряної тривоги

У крайньому разі працівникам слід керуватися правилом «двох стін».

Статичний блок для статей

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді