Перевіряємо безпечність шкільних приміщень перед навчальним роком

Автор
провідний фахівець з охорони праці та безпеки життєдіяльності ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України
Безпечність шкільних приміщень — це основний показник їхньої готовності до роботи в новому навчальному році. У статті ми наводимо чек-ліст, який допоможе визначити, чи безпечні приміщення у вашій школі. Якщо якусь із вимог не виконали — розповімо, як зробити все як слід.

 

 

У серпні розпочинаються перевірки готовності школи до роботи в новому навчальному році. Безпечність приміщень перевірятимуть і технічна комісія закладу, і комісія органу управління. До того, як вони почнуть свою роботу, перевірте за наведеними у статті рекомендаціями та чек-лістом, чи безпечні приміщення вашої школи.

Ремонт у навчальному закладі: як організувати безпечне виконання робіт

Які документи мають бути у кабінетах навчального закладу

Перевірте, чи є у навчальних приміщеннях:

 • інструкції з безпеки для здобувачів освіти під час занять (Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти, затверджене наказом МОН від 26.12.2017 № 1669);
 • інструкції з охорони праці на робочих місцях у майстернях (Положення про розробку інструкцій з охорони праці, затверджене наказом Держнаглядохоронпраці від 29.01.1998 № 9);
 • акти-дозволи на проведення занять у кабінетах (лабораторіях), майстернях, спортивних і актових залах;
 • посадові інструкції педагогічних та інших працівників закладу освіти.

Крім того, у кабінетах мають бути:

 • плакати з правилами безпеки під час занять у приміщеннях закладу освіти;
 • навчально-наочні матеріали, які ілюструють, як забезпечити здорові та нешкідливі умови навчання.

Все наявне у кабінетах хімії, фізики, інформатики та ін. електротехнічне обладнання має відповідати вимогам електробезпеки, передбаченим Правилами безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затвердженими наказом Держнаглядохоронпраці від 09.01.1998 № 4, іншими чинними нормативними документами.

Як зробити безпечними шкільні приміщення

Кабінети хімії та фізики

Ключові вимоги щодо кабінетів хімії та фізики містяться у Правилах безпеки під час проведення навчально-виховного процесу в кабінетах (лабораторіях) фізики та хімії загальноосвітніх навчальних закладів, затверджених наказом МНС від 16.07.2012 № 992 (далі — Правила).

У кабінеті хімії хімічні реактиви потрібно зберігати відповідно до Правил. Реактиви 7-ї групи потрібно зберігати окремо у сейфі. Ключі від нього мають бути в директора закладу освіти й завідувача кабінету. На внутрішньому боці дверцят сейфа має бути затверджений наказом директора опис хімреактивів із вказівкою дозволених для зберігання максимальних мас й обсягів.

Перевіряємо безпечність кабінетів перед новим навчальним роком  Які норми забезпечення працівників хімічних лабораторій ЗІЗ

Реактиви 2–6 груп зберігають у лаборантській у шафах, що замикаються. Ключі від них зберігає вчитель хімії. У всіх шафах має бути опис реактивів. На тарі з реактивом мають бути етикетки з назвою реактивів і його хімічною формулою.

Якщо реактив має вогненебезпечні, отруйні та вибухонебезпечні властивості, на тарі має бути додаткова (нижче основної) етикетка з написом: «Вогненебезпечно» (червона), «Отрута» (жовта), «Вибухонебезпечно» (блакитна), «Берегти від води» (зелена).

У кабінеті можна розміщувати реактиви 8-ї групи зберігання і розчини, призначені для практичних робіт.

Посуд із легкозаймистими й горючими рідинами (реактиви 4-ї групи) необхідно розміщувати в переносному металевому ящику з верхнім розташуванням кришки. У ній має бути шість отворів діаметром 10 мм. Ящик має містити збоку металеві ручки, пофарбовані світлою фарбою. А на його кришку наносять знак безпеки «Вогненебезпечно». На дно ящика слід насипати пісок шаром не менше ніж 5 см, або укласти аркушевий азбест шаром 1 см.

Витяжну шафу потрібно обладнати ефективною витяжною вентиляцією й усередині облицювати хімічно стійким покриттям, яке легко миється. Робоча поверхня шафи має містити бортик, який запобігає розтіканню випадково розлитого розчину кислоти або лугу.

Устатковання одного з водопровідних кранів слід обладнати знімним шлангом із насадкою для змивання зі шкіри їдких хімічних речовин, іншого крана — гумовою трубкою з насадкою для промивання очей.

У кабінеті (лабораторії) має бути скляна посудина, що закривається, місткістю не менше ніж 3 л для збору відпрацьованих розчинів, які зливають у каналізацію тільки після нейтралізації.

У кабінеті (лабораторії) має бути:

 • два вогнегасники;
 • ящик місткістю 50 л з піском не менше ніж 2 кг;
 • совок;
 • дві накидки з вогнезахисної тканини.

Учителя (викладача) і лаборанта потрібно забезпечити халатом бавовняним, фартухом із хімічно стійкого матеріалу, повністю закритими захисними окулярами й гумовими рукавичками.

 

Обладнання кабінету фізики необхідно вмикати послідовно від спільного вимикача до вимикачів кіл, що розгалужуються. Вимикати обладнання потрібно у зворотному порядку.

Величина напруги, що подається на робочі столи учнів, — понад 42 В змінного й не більше ніж 110 В постійного струму.

Корпуси електрощитів мають бути заземленими. Електрощит керування оснащують кнопкою (рубильником) аварійного вимикання.

Електровимірювальні прилади, органи керування мають бути справними.

У кабінеті мають бути вогнегасник, ящик з піском, укомплектований совком, накидка з вогнезахисної тканини. А також:

 • діелектричні рукавички, які випробовують раз на шість місяців;
 • інструмент з ізольованими ручками, що випробовують раз на рік;
 • покажчик напруги, що випробовують раз на рік;
 • діелектричний гумовий килимок, який щорічно оглядають.

Не забувайте про аптечки. Їх слід укомплектувати необхідними для надання домедичної допомоги медичними й перев’язувальними матеріалами. Поруч з аптечкою має бути написаний номер телефону найближчого лікувально-профілактичного закладу, а також інструкція з надання домедичної допомоги.

Кабінет біології

Вимоги безпеки під час робіт у кабінеті біології визначають Правила безпеки під час проведення навчання з біології в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджені наказом МОН від 15.11.2010 № 1085.

У кабінеті не можна утримувати рослини, які містять отруйні речовини, — олеандр, молочай тощо, а також колючі рослини.

Перевіряємо безпечність кабінетів перед новим навчальним роком Як надати домедичну допомогу при укусі павука

Для демонстраційних дослідів слід використовувати електронагрівальні прилади закритого типу.

Скляний посуд, колючі та різальні інструменти необхідно зберігати в шафах, які замикають на замки, із глухими дверними стулками без скла.

У кабінеті біології заборонено зберігати:

 • вибухо- й вогненебезпечні речовини;
 • речовини, які в безпосередній близькості одна від одної можуть впливати одна на одну та спричиняти внаслідок хімічної взаємодії пожежу або вибух, — наприклад, азотна кислота й будь-яка органічна речовина;
 • хімічні речовини в тарі, що не має напису з назвою речовини. Якщо такі речовини виявлять, їх необхідно вилучити.

Етиловий спирт зберігають у лаборантській. Він має містити на етикетці напис «Вогненебезпечно», зроблений червоним кольором.

У кабінеті мають бути:

 • вогнегасник;
 • ящик з піском, укомплектований совком;
 • накидка з вогнезахисної тканини.

Кабінет інформатики

Вимоги безпеки та захисту здоров’я учасників освітнього процесу під час роботи, пов’язаної з використанням екранних пристроїв незалежно від їхнього типу та моделі, встановлюють Вимоги щодо безпеки та захисту здоров’я працівників під час роботи з екранними пристроями, затверджені наказом Мінсоцполітики від 14.02.2018 № 207. Що ж вони «вимагають»?

Не можна одночасно працювати за одним комп’ютером двом і більше учням незалежно від їхнього віку.

Заборонено використовувати пристрої бездротового зв’язку без потреби. Електромагнітне випромінювання не має перевищувати гранично допустимих рівнів, установлених вимогами санітарного законодавства.

Кабінет слід обладнати системою управління електроживленням комп’ютерного обладнання, яка забезпечує його увімкнення/вимкнення на робочих місцях учнів і педагога.

Обов’язково мають бути засоби аварійного відключення живлення.

 

Кабінет інформатики потрібно обладнати окремою трипровідною системою електроживлення 220 В, 50 Гц: фазний провідник, нульовий робочий провідник, нульовий захисний провідник. Основну систему електроживлення використовують тільки для підключення ПК.

Під час навчальних занять у кабінетах заборонено використовувати електричні подовжувачі та розгалужувачі. Електричні розетки мають бути жорстко закріпленими на стіні з незаймистого матеріалу.

Перевіряємо безпечність кабінетів перед новим навчальним роком Зверніть увагу! Учням заборонено заряджати акумуляторні батареї планшетних ПК без дозволу завідувача кабінету. Якщо у планшета розрядилася акумуляторна батарея під час навчальних занять, його можна використовувати підключеним до електроживлення. Умова: дотримання електробезпеки та відсутність технічної несправності чи пошкодження батареї.

Які вимоги безпеки до навчальних майстерень закладу освіти

Вимоги безпеки та захисту здоров’я учасників освітнього процесу під час навчання в навчальних майстернях закладу освіти регламентують Правила безпеки під час занять у навчальних і навчально-виробничих майстернях навчальних закладів системи загальної середньої освіти, затверджені наказом МОН від 13.08.2007 № 730.

Усі роботи, які проводять у майстернях закладу освіти, потрібно організувати так, щоб повністю унеможливити утворення вибухонебезпечних концентрацій газо-, паро- і пилоповітряних сумішей в об’ємі всього приміщення та в окремих робочих зонах.

Температура поверхні обладнання і технологічних трубопроводів, до яких можуть доторкнутися учні під час навчання, не має перевищувати 45 ºС. Якщо температура перевищена, поверхні обладнання та трубопроводи слід закривати теплоізоляцією або розміщувати в недоступних місцях: на висоті, поза робочою зоною тощо.

Елементи обладнання і апаратури майстерні, які можуть бути джерелом небезпеки, потрібно позначити сигнальними кольорами, а в небезпечних зонах приміщення майстерні — встановити знаки безпеки.

Вимоги безпеки праці під час роботи з електрифікованим інструментом визначають Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів.

Учнів забезпечують обладнанням та інструментами відповідно до Переліку допоміжних засобів навчання та шкільного обладнання, рекомендованого МОН. Нестандартне саморобне обладнання, не зазначене в Переліку, має відповідати вимогам безпеки праці, а саме:

 • принцип дії, конструктивні схеми, елементи конструкції мають забезпечувати електро- і пожежну безпеку;
 • за потреби мати захисні огорожі;
 • застосовувати засоби захисту в конструкції;
 • монтаж і експлуатація, ремонт обладнання мають забезпечувати безпеку праці.

Проїзди й проходи всередині майстерні повинні мати чітко визначені габарити, окреслені білими лініями або показані знаками, що їх замінюють. Проходи, сходи й коридори не можна захаращувати.

Устаткування, пристрої та інструменти протягом усього періоду експлуатації мають відповідати вимогам безпеки.

Обладнання і механізми майстерень мають містити тільки індивідуальні приводи. Передавання руху до обладнання трансмісіями в майстернях не дозволяється.

Робоче місце учня потрібно організувати так, щоб запобігти будь-якому нещасному випадку.

Інструмент слід зберігати у спеціальних інструментальних ящиках, шафах, столиках біля обладнання, а якщо це передбачено конструкцією машини — всередині її.

Учнів під час трудового навчання, а також учителів, викладачів, майстрів, інструкторів виробничого навчання потрібно забезпечити:

 • справним спецодягом;
 • спецвзуттям;
 • запобіжними пристроями відповідно до чинних для певного виду виробництва норм.

Скористайтеся новим онлайн-сервісом, який підкаже норми безплатної видачі ЗІЗ

Вимоги безпеки до спортивної зали та спортмайданчика

Як зробити безпечними заняття у спортивній залі та на спортмайданчику, визначають Правила безпеки під час проведення занять з фізичної культури і спорту в загальноосвітніх навчальних закладах, затверджені наказом МОН від 01.06.2010 № 521.

До занять з фізичної культури та спорту допускають учнів:

 • які пройшли обов’язковий медичний профілактичний огляд відповідно до Положення про медико-педагогічний контроль за фізичним вихованням учнів у загальноосвітніх навчальних закладах, затвердженого наказом МОЗ та МОН від 20.07.2009 № 518/674;
 • не мають протипоказань за станом здоров’я;
 • у яких визначені рівень фізичного розвитку та група для занять фізичною культурою.

Учні повинні бути присутніми на уроках з фізичної культури незалежно від рівня фізичного розвитку та групи для занять фізичною культурою, а також тимчасово увільнені від занять.

Допустиме навантаження на уроці для тих учнів, які за станом здоров’я належать до підготовчої та спеціальної груп і відвідують уроки фізичної культури, встановлює вчитель фізичної культури.

Під час занять з фізичної культури та спорту учні мають бути одягнені у спортивний одяг і спортивне взуття. Під час занять на відкритому повітрі взимку — в повітрозахисні куртки, шапочки, рукавички, відповідне взуття.

Перевіряємо безпечність кабінетів перед новим навчальним рокомПроводити заняття без спортивного одягу та спортивного взуття не дозволяється.

Усі спортивні снаряди, обладнання та інвентар, які використовують під час занять з фізичної культури та спорту, мають бути справними й надійно закріпленими.

Під час занять зі спортивних ігор учні мають:

 • виконувати вказівки вчителя фізичної культури або фахівця з фізичної культури та спорту;
 • дотримуватися послідовності проведення занять — поступово давати навантаження на м’язи, щоб запобігти травматизму.

У басейні у воду учнів допускають у присутності тільки того вчителя фізичної культури, прізвище якого зазначено в розкладі. Будь-яка заміна одного вчителя іншим — лише з дозволу директора закладу.

Заняття з плавання проводять тренери. Учителі фізичної культури в цьому разі виконують функцію помічника тренера й беруть участь у процесі навчання та організації занять.

Для участі в навчанні з плавання в басейні учні повинні мати медичну довідку про стан здоров’я для допуску до занять у басейні.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді