Коли йти у відпустку, вирішуватимуть самі вагітні

Парламент підтримав відповідний закон

image39

Які права та обмеження в роботі для вагітних жінок і працівниць із дітьми

Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей використання відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами» (законопроєкт № 9271).

Документ надає можливість вагітній жінці визначати дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами на власний розсуд і з урахуванням медичних показань.

Дні відпустки, передбачені законодавством до пологів, жінка матиме змогу перенести та використати частково або повністю після пологів, починаючи з дня, який вона визначить.

arrow-g10206e1f0_640.pngБільше про охорону праці жінок в Україні

Загальна тривалість відпустки не може перевищувати сумарно:

  • 126 календарних днів (к. д.);
  • 140 к. д. — якщо жінка народила двох і більше дітей або якщо були ускладнені пологи;
  • 180 к. д. — для жінок, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи

Наприклад, жінка зможе використати 20 днів відпустки до очікуваної дати пологів та 106 днів — після. Загальна тривалість відпустки залишиться незмінною та становитиме 126 днів. Або використати дні відпустки в будь-якому розподілі в межах їх загальної кількості.

Нагадаємо: зараз тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами становить 126 к. д. (70 к. д. відпустки до пологів і 56 к. д. після). У разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів тривалість відповідної відпустки становить 140 к. д. (70 днів до пологів і 70 після).

Жінки не мають можливості змінити дату початку відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами, навіть якщо вони почуваються добре та бажають продовжувати працювати.

Якщо жінка не бажає розпочинати декретну відпустку пізніше або наявні медичні протипоказання, діятиме стандартний розподіл днів відпустки до та після пологів. 

Закон набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

Джерело: ЛІГА:ЗАКОН

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Вимоги безпеки під час робіт на висоті

Роботи на висоті — це роботи з підвищеною небезпекою, які потребують обов’язкових заходів безпеки. Наша стаття допоможе організувати роботи на висоті безпечно, правильно оформити наряд-допуск, провести інструктажі працівникам, уникнути помилок при виборі засобів захисту.
105451

Медогляди працівників у 2025 році

Якщо працівники не пройшли обов’язковий медогляд і були допущені до роботи, на роботодавця можуть бути накладені штрафні санкції. Зі статті ви дізнаєтеся більше про обов'язкові медичні огляди працівників певних категорій, зокрема: як правильно організувати медичні огляди працівників у 2025 році, чи повинні працівники проходити медогляди під час війни та зможете скачати зразки необхідних документів.
174747

Всесвітній день охорони праці 2025

Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
114696

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді