Поводження з відходами: діє новий закон

Посилено увагу до переробки та роздільного збору сміття

image62

Як змінилися трудові відносини в умовах війни

9 липня 2023 року набув чинності Закон України «Про управління відходами» від 20.06.2022 № 2320-IX (далі — Закон). Документ спрямований на покращення стану навколишнього середовища та наближає нормативно-правове регулювання відносин у сфері управління відходами до вимог відповідних директив ЄС.

Закон, зокрема, визначає розширену відповідальність щодо виробників продукції, у результаті споживання/використання якої утворюються відходи упаковки, електричного та електронного обладнання, батарей і акумуляторів, транспортних засобів, знятих із експлуатації, мастил (олив), шин, текстилю тощо.

Поводження з відходами: діє новий законЯк організувати роботи на об’єктах підвищеної небезпеки під час воєнного стану

Система розширеної відповідальності виробника передбачає:

  • приймати та/або збирати на всій території України відходи, що утворилися внаслідок використання продукції, здійснювати подальше управління цими відходами, а також — фінансову відповідальність за таку діяльність;
  • інформувати утворювачів відходів від продукції, на яку поширюється розширена відповідальність виробника:
    • про заходи, яких вони можуть вживати, щоб запобігати утворенню відходів;
    • придатність відходів до повторного використання та рециклінгу;
    • наявні системи для приймання та роздільного збирання відходів, що утворилися внаслідок використання продукції;
  • здійснювати заходи для розроблення продукції та її складових (компонентів) з урахуванням мінімізації негативного впливу на здоров’я людей та навколишнє природне середовище;
  • запобігати та зменшувати обсяги утворення відходів у процесі виробництва та використання продукції, виробництва довговічної продукції, придатної для ремонту та повторного використання.

Утворювачі або власники відходів, які не є суб’єктами господарювання у сфері управління відходами, зобов’язані забезпечувати зберігання відходів у спосіб, що є безпечним для здоров’я людини та навколишнього природного середовища, і передавати відходи суб’єктам господарювання у сфері управління відходами протягом одного року з моменту їх утворення.

Організація, яка виконує зобов’язання з розширеної відповідальності від імені виробника:

  • надає утворювачам відходів послуги з приймання та збирання відходів, що утворилися внаслідок використання продукції;
  • забезпечує досягнення встановлених законодавством цільових показників щодо збирання, підготовки відходів до повторного використання та рециклінгу або іншого відновлення відходів;
  • проводить щорічний зовнішній незалежний аудит фінансової звітності та оприлюднює аудиторські звіти.

Крім того, організація розширеної відповідальності виробника проводить роз’яснювальну та просвітницьку роботу серед населення, зокрема в закладах освіти, щодо управління відходами від продукції.

Субʼєкти господарювання, що здійснюють будівництво або знесення будівель та інженерних споруд, зобовʼязані забезпечити роздільне збирання відходів будівництва та знесення, їх облік та передачу субʼєктам господарювання у сфері управління відходами.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Як підготувати підприємство до можливих аварійних ситуацій в енергомережі

Дізнайтеся про заходи, які допоможуть зменшити ризик пошкодження обладнання та нещасних випадків на підприємстві. Практичні рекомендації, інструкції, ефективні методи запобігання аварійним ситуаціям в енергомережі – усе в одному матеріалі
19

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
22563

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21311

Oрганізація проведення інструктажів з питань охорони праці

Зі статті ви дізнаєтеся, які існують види інструктажів з охорони праці, хто проводить інструктажі з охорони праці, яка періодичність проведення інструктажів з охорони праці та як проводити інструктажі з охорони праці під час війни.
234089

Бланк Акта про нещасний випадок невиробничого характеру

Як правильно скласти Акт про нещасний випадок невиробничого характеру за формою НТ, кому його надіслати та скільки років після закінчення розслідування зберігати? Скачуйте зразок, читайте статтю, щоб не припуститися помилки.
70396

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді