Засоби індивідуального захисту: облік та видача

1251

Запитання

Чи повинні працівники повертати зношені ЗІЗ?

Відповідь

image80

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ): як обрати та використовувати

Кодекс законів про працю України та Закон України «Про охорону праці» передбачають, що засоби спеціального захисту, спецодяг та спецвзуття видають працівникам:

  • на певних роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці;
  • на роботах, пов’язаних із забрудненням;
  • на роботах, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах.

Якщо працівники виконують разові, не передбачені трудовим договором роботи (ліквідація наслідків аварій, стихійних лих абощо), вони також мають бути забезпечені належними ЗІЗ.

Якщо йдеться про професії та посади працівників входять до Норм безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, засоби захисту потрібно видавати незалежно від виду економічної діяльності підприємства.

Таке забезпечення відбувається за рахунок роботодавця. При цьому слід керуватися Мінімальними вимогами безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (затверджено наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018).

Важливо ретельно стежити за тим, щоб ЗІЗ, спецодяг та спецвзуття відповідали характеру та умовам праці, а також підходили працівникові за розміром.

Засоби індивідуального захисту, які працівникам видали безоплатно, є власністю підприємства (як інвентар). Працівники зобов'язані повернути їх у таких ситуаціях:

  • звільнення;
  • переведення на тому ж підприємстві на інше робоче місце;
  • зміна виду робіт;
  • впровадження нових технологій;
  • упровадження нових або заміна наявних знарядь праці;
  • в інших випадках, коли використання виданих ЗІЗ не є необхідним;
  • після закінчення строків використання замість одержуваних нових ЗІЗ.

Якщо засоби індивідуального захисту були передчасно зношені (не з вини працівника), їх потрібно замінити — так само за кошти роботодавця. Законодавство не забороняє видавати працівникам по два комплекти спецодягу (на два строки використання).

Належний облік і контроль за придбанням, зберіганням та видачею працівникам ЗІЗ організовує роботодавець.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Засоби індивідуального захисту працівників

Для уникнення або мінімізації впливу небезпечних виробничих чинників роботодавець забезпечує працівників підприємства засобами індивідуального захисту. Про види ЗІЗ та особливості кожного виду — далі.
75378

Основні засоби захисту від шуму і вібрації

Зменшення впливу шуму та вібрації на працівників до допустимих величин є однією з умов покращення їхньої виробничої діяльності та засобом запобігання професійним хворобам. Якщо зменшити рівень шуму та вібрації не вдається, подбайте про засоби індивідуального захисту від шуму і вібрації.
58035

Основні засоби захисту органів слуху

Тривалий гучний вплив шуму згубно впливає на людський організм, оскільки при цьому пошкоджуються нервові закінчення внутрішнього вуха, які відповідають за слухову чутливість. Внаслідок цього розвиваються такі професійні захворювання, як туговухість та глухота. Для захисту від цих та інших проблем роботодавці мають подбати про засоби захисту органів слуху працівників.
4720

Термін використання засобів індивідуального захисту

Засоби індивідуального захисту зменшують вплив на працівників небезпечних та шкідливих чинників, запобігають нещасним випадкам і професійним захворюванням. Проте важливо вміти правильно ними користуватися і знати, яким має бути строк носіння спецодягу, спецвзуття та інших засобів індивідуального захисту, щоб вони дійсно захищали працівника.
23241