Засоби індивідуального захисту: облік та видача

768

Запитання

Чи повинні працівники повертати зношені ЗІЗ?

Відповідь

image97

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ): як обрати та використовувати

Кодекс законів про працю України та Закон України «Про охорону праці» передбачають, що засоби спеціального захисту, спецодяг та спецвзуття видають працівникам:

  • на певних роботах зі шкідливими та небезпечними умовами праці;
  • на роботах, пов’язаних із забрудненням;
  • на роботах, що здійснюються у несприятливих метеорологічних умовах.

Якщо працівники виконують разові, не передбачені трудовим договором роботи (ліквідація наслідків аварій, стихійних лих абощо), вони також мають бути забезпечені належними ЗІЗ.

Якщо йдеться про професії та посади працівників входять до Норм безоплатної видачі спеціального одягу, спеціального взуття та інших ЗІЗ, засоби захисту потрібно видавати незалежно від виду економічної діяльності підприємства.

Таке забезпечення відбувається за рахунок роботодавця. При цьому слід керуватися Мінімальними вимогами безпеки і охорони здоров’я при використанні працівниками засобів індивідуального захисту на робочому місці (затверджено наказом Мінсоцполітики від 29.11.2018).

Важливо ретельно стежити за тим, щоб ЗІЗ, спецодяг та спецвзуття відповідали характеру та умовам праці, а також підходили працівникові за розміром.

Засоби індивідуального захисту, які працівникам видали безоплатно, є власністю підприємства (як інвентар). Працівники зобов'язані повернути їх у таких ситуаціях:

  • звільнення;
  • переведення на тому ж підприємстві на інше робоче місце;
  • зміна виду робіт;
  • впровадження нових технологій;
  • упровадження нових або заміна наявних знарядь праці;
  • в інших випадках, коли використання виданих ЗІЗ не є необхідним;
  • після закінчення строків використання замість одержуваних нових ЗІЗ.

Якщо засоби індивідуального захисту були передчасно зношені (не з вини працівника), їх потрібно замінити — так само за кошти роботодавця. Законодавство не забороняє видавати працівникам по два комплекти спецодягу (на два строки використання).

Належний облік і контроль за придбанням, зберіганням та видачею працівникам ЗІЗ організовує роботодавець.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Які існують засоби захисту у надзвичайних ситуаціях

Які існують види засобів захисту у надзвичайних ситуаціях, які обов’язки у суб’єктів господарювання щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту у надзвичайних ситуаціях — розповідає експерт.
19192

Основні засоби захисту від радіації

Організм людини не відчуває іонізуючого випромінювання. Тому для захисту від шкідливого впливу радіоактивних речовин використовують засоби захисту від радіації. Які бувають види засобів індивідуального захисту від радіації — далі в статті.
34298

Як діяти у разі радіаційної небезпеки

Правильні дії у разі радіаційної аварії допоможуть вберегтися від наслідків викиду радіації. Головне – позбутися паніки і бути обізнаним. Наша стаття — вам у поміч.
16920

Визначаємо строк служби протигазових ЗІЗОД

Невміла чи безвідповідальна експлуатація засобів індивідуального захисту органів дихання можуть призвести до погіршення самопочуття працівників та розвитку професійних захворювань органів дихання. Щоб цього не трапилося, важливо не перевищувати строк служби ЗІЗОД.
4428

Види захисних рукавиць

Для захисту працівників від виробничих ризиків існує велика кількість видів захисних рукавиць. Зі статті ви дізнайтесь, які існують види захисних рукавиць за технологією виготовлення та за ступенем тактильної чутливості.
5471