Літня спека: безпека праці та режим роботи
Запитання
За якої температури спека стає небезпечною та на якому рівні тримати температуру в приміщенні?
Відповідь
Робота у спеку: вимоги безпеки Якщо працівник проводить на робочому місці понад половину робочого часу або хоча б дві години поспіль, таке робоче місце вважають постійним. Температура на такому робочому місці не має перевищувати 28ºС.
У приміщення для збереження допустимої температури використовують як природну вентиляцію, так і спеціальні системи кондиціювання. Також можна застосовувати світловідбивні плівки або жалюзі на вікнах.
Якщо ж роботи виконують на вулиці, такі засоби недоступні, і доводиться коригувати час роботи. Так, якщо температура повітря вища за 28º, загальна тривалість робіт на одну зміну не може становити понад 5 годин. При цьому працівникам слід надавати перерви для перепочинку. Тривалість перерв становить 10% робочого часу на кожні 2ºС перевищення.
Якщо ж температура повітря вища за 35°C, тривалість роботи за одну зміну має бути:
- не більш ніж 5 годин для працівників у спеціальному одязі, що захищає від теплового випромінювання;
- не більш ніж 2 години для працівників без спецодягу.
Час роботи між перервами при цьому не може перевищувати 20 хвилин, а час відпочинку має бути не меншим, ніж 10 хвилин.
Екстремальною та небезпечною вважають роботу за температури понад 37º.Роботи в таких умовах дозволені лише для ліквідації аварій та проведення екстрених робіт для попередження аварійних ситуацій.
Окремі вимоги висувають до приміщень для відпочинку працівників. Так, температура в них має бути не нижчою за 25°C, а різниця з робочою температурою має не перевищувати п'яти градусів.
- Як запобігти професійним захворюванням, спричиненим дією підвищеної температури
- Показники температури, за якої не допускається проводити роботи
- Шпаргалка. Як організувати роботу на відкритій місцевості в умовах спеки
- Температура повітря в робочій зоні виробничих приміщень, системи вентиляції, способи подавання та видалення повітря
Держпраці рекомендує роботодавцям під час спеки коригувати режим роботи. Так, робочі години краще перенести на ранок або на вечір.
Також самим працівникам слід пам'ятати про ризики зневоднення організму. Так, замість звичайної води краще пити мінеральну воду або вітамінізовані напої. Пити рідину краще невеликими порціями, але частіше.