Профзахворювання на COVID-19: відмова медика від розслідування

1243
Автор

Мартинюк Анжела

завідувач відділу охорони праці Київської міської профспілки працівників охорони здоров’я, Київ

Запитання

Медичний працівник із підтвердженим COVID-19 відмовляється розслідувати це профзахворювання. Чи правомірно це?

Відповідь

Якщо медичний працівник захворів і в нього є лабораторно підтверджений COVID-19, він повинен негайно повідомити про це безпосереднього керівника, службу охорони праці або іншу уповноважену особу підприємства.

Чек-ліст: Що робити, якщо захворів на COVID-19

Розслідування обов’язкове, якщо медпрацівник:

  1. Працює на посаді, яка входить до Переліку посад медичних та інших працівників, що безпосередньо зайняті у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID‑19, спричиненої коронавірусом SARS‑CoV‑2, та лікування пацієнтів із випадками гострої респіраторної хвороби COVID‑19, спричиненої коронавірусом SARS‑CoV‑2, затвердженого наказом МОЗ від 15.07.2020 № 1604.
  2. Відповідно до своїх посадових обов’язків або за окремим дорученням брав участь у ліквідації епідемії та здійсненні заходів із запобігання поширенню COVID-19, зокрема його залучали:

Безпосередній керівник робіт чи інша уповноважена особа підприємства негайно повідомляє роботодавця про коронавірусну хворобу працівника.

Профзахворювання на COVID-19: відмова медика від розслідування Все про засоби індивідуального захисту медичних працівників

Заклад охорони здоров’я, до якого звернувся медпрацівник із лабораторно підтвердженим COVID-19, зобов’язаний передати невідкладно засобами зв’язку та протягом доби на паперовому носії екстрене повідомлення про звернення потерпілого з посиланням на гостре професійне захворювання:

  • закладу охорони здоров’я, де працює медик (якщо він звернувся до медзакладу не за місцем своєї роботи);
  • територіальному органу Держпраці за місцем настання гострого професійного захворювання;
  • робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування (ФСС) за місцем настання гострого професійного захворювання.

До екстреного повідомлення бажано додати копію документів про підтвердження COVID-19.

Отже, якщо закладу охорони здоров’я, де працює медик, стало відомо, що в нього підтвердився коронавірус, він зобов’язаний протягом двох годин засобами зв’язку та не пізніше наступного робочого дня на паперовому носії надати повідомлення про захворювання:

  • територіальному органу Держпраці;
  • робочому органу ФСС;
  • керівнику первинної організації профспілки незалежно від членства потерпілого в профспілці, а якщо профспілки немає — уповноваженій найманими працівниками особі з питань охорони праці;
  • уповноваженому органу чи наглядовій раді підприємства (у разі її створення).

Не пізніше наступного робочого дня після отримання інформації про гостре профзахворювання наказом керівника в закладі створюють комісію з розслідування таких хвороб.

Тобто територіальний орган Держпраці та робочий орган ФСС знають про кожен випадок захворювання медичного працівника з двох джерел.

Гостра респіраторна хвороба COVID-19, спричинена коронавірусом SARS-CoV-2, належить до професійних захворювань і підлягає розслідуванню. Комісія зобов’язана визначити, чи пов’язана гостра професійна хвороба з виробництвом. Підстава — абзац восьмий пункту 33 Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337.

Якщо роботодавець намагатиметься приховати гостре профзахворювання, йому може загрожувати адміністративна чи кримінальна відповідальність.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Особливості утримання прибудинкової території взимку

Яких заходів повинен вжити роботодавець, щоб утримувати взимку прибудинкові території в належному стані? Якими нормативними актами керуватися? Дізнайтеся більше про те, які підготуватися до холодної пори року.
1631

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
59814

Яким має бути режим праці та відпочинку водіїв на підприємстві

Робота, пов’язана з керуванням транспортними засобами, вимагає підвищеної концентрації уваги, що часто призводить до надмірного емоційного та нервового напруження. Тому так важливо правильно урегулювати робочий час та час відпочинку водіїв.
41531