Відпустка без збереження заробітної плати

700

Запитання

Чи має право роботодавець примусово відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати?

Відповідь

Ні. Пояснимо чому.

Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право, затверджене в ст. 45 Конституції України, забезпечують шляхом надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченої тривалості роботи в нічний час, а щодо окремих професій і виробництв — скороченого робочого дня.

Як захистити працівників від коронавірусу

У Законі України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон «Про відпустки) встановлені державні гаранті права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

Право працівників на відпустки без збереження заробітної плати передбачене в статті 4 Закону «Про відпустки». У цій статті також визначені й основні види відпусток.

Відпустки без збереження заробітної плати можуть бути двох видів:

  • відпустки, які надають працівникам в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону «Про відпустки»);
  • відпустки, які надають за погодженням сторін, тобто роботодавця і працівника (ст. 26 Закону «Про відпустки»).

І відпустка без збереження заробітної плати, що надається в обов’язковому порядку, і відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються не суто з ініціативи роботодавця, а лише за бажанням працівника.

За працівником, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, на час відпустки зберігається його місце роботи, а сам цей період зараховують до стажу роботи.

Відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати примусово — це грубе порушення законодавства про працю, за що роботодавця мають притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому порядку.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Місця для куріння

Як правильно визначати та облаштувати місця для куріння на підприємстві? Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства щодо куріння тютюнових виробів у заборонених місцях? Про визначення спеціальних місць для куріння на підприємстві та заборонені законом місця для куріння розповідаємо у статті.
44762

Інструкція з охорони праці при роботі на персональному комп’ютері

Діяльність більшості працівників сучасних професій у виробничій сфері пов’язана з використанням комп’ютерної техніки. Скачайте інструкцію з охорони праці при роботі на ПК та ознайомте з нею працівників. За потреби адаптуйте інструкцію до умов вашого підприємства.
77449

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
78656

Навчання з охорони праці

Одне із завдань служби охорони праці підприємства — провести навчання з охорони праці та перевірку знань за його результатами. Дізнайтеся про принципи організації та види навчання з питань охорони праці, а також завантажте готові зразки необхідних документів.
113310