Відпустка без збереження заробітної плати

531

Запитання

Чи має право роботодавець примусово відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати?

Відповідь

Ні. Пояснимо чому.

Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право, затверджене в ст. 45 Конституції України, забезпечують шляхом надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченої тривалості роботи в нічний час, а щодо окремих професій і виробництв — скороченого робочого дня.

Як захистити працівників від коронавірусу

У Законі України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон «Про відпустки) встановлені державні гаранті права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

Право працівників на відпустки без збереження заробітної плати передбачене в статті 4 Закону «Про відпустки». У цій статті також визначені й основні види відпусток.

Відпустки без збереження заробітної плати можуть бути двох видів:

  • відпустки, які надають працівникам в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону «Про відпустки»);
  • відпустки, які надають за погодженням сторін, тобто роботодавця і працівника (ст. 26 Закону «Про відпустки»).

І відпустка без збереження заробітної плати, що надається в обов’язковому порядку, і відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються не суто з ініціативи роботодавця, а лише за бажанням працівника.

За працівником, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, на час відпустки зберігається його місце роботи, а сам цей період зараховують до стажу роботи.

Відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати примусово — це грубе порушення законодавства про працю, за що роботодавця мають притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому порядку.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21340

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14368

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
653

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4845