Відпустка без збереження заробітної плати

453

Запитання

Чи має право роботодавець примусово відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати?

Відповідь

Ні. Пояснимо чому.

Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право, затверджене в ст. 45 Конституції України, забезпечують шляхом надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченої тривалості роботи в нічний час, а щодо окремих професій і виробництв — скороченого робочого дня.

Як захистити працівників від коронавірусу

У Законі України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон «Про відпустки) встановлені державні гаранті права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

Право працівників на відпустки без збереження заробітної плати передбачене в статті 4 Закону «Про відпустки». У цій статті також визначені й основні види відпусток.

Відпустки без збереження заробітної плати можуть бути двох видів:

  • відпустки, які надають працівникам в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону «Про відпустки»);
  • відпустки, які надають за погодженням сторін, тобто роботодавця і працівника (ст. 26 Закону «Про відпустки»).

І відпустка без збереження заробітної плати, що надається в обов’язковому порядку, і відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються не суто з ініціативи роботодавця, а лише за бажанням працівника.

За працівником, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, на час відпустки зберігається його місце роботи, а сам цей період зараховують до стажу роботи.

Відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати примусово — це грубе порушення законодавства про працю, за що роботодавця мають притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому порядку.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Дотримання вимог охорони праці на елеваторах

Елеватори входять у новий сезон роботи в умовах війни. Поряд з небезпеками воєнного стану, періодичних обстрілів та аварійних відключень електроенергії на підприємства чатують і традиційні небезпеки. Тому роботодавцям необхідно забезпечити постійний нагляд за безпекою на робочих місцях та організовувати технологічний процес відповідно до вимог нормативно - правових актів з охорони праці (далі – НПАОП).
33

Потенційні загрози під час відключень світла на підприємстві

У цій статті розглянемо основні загрози, які виникають під час блекауту, а також рекомендації як підготуватися до блекаутів, щоб убезпечити працівників підприємства від травмувань та інших наслідків, пов’язаних із можливими непередбачуваними відключеннями електроенергії.
398

Комісія з питань охорони праці: завдання та обов'язки

Комісію з питань охорони праці створюють як консультативно-дорадчий орган, у якому представники адміністрації і профспілок спільно вирішують питання безпеки, гігієни праці, виробничого середовища. Про те, як створити таку комісію і організувати її роботу, — далі.
11897

Обмеження та вимоги під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі

Зі статті ви дізнаєтеся, чи існують вимоги, обмеження та ризики, які мають враховуватися під час ручного переміщення вантажів працівниками жіночої статі. Також ознайомитеся з нормами підіймання і переміщення важких речей жінками.
64

Режим праці влітку у спекотних умовах

В останні два тижні в Україні встановилася надзвичайно спекотна погода, а отже роботодавцям час подбати про належні умови праці під час роботи в спеку. Зі статті ви дізнаєтеся, за якої температури дозволено виконувати різні види робіт, як запобігти перегріванню організму, а також знайдете зразки супровідних документів.
47349