Відпустка без збереження заробітної плати

416

Запитання

Чи має право роботодавець примусово відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати?

Відповідь

Ні. Пояснимо чому.

Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право, затверджене в ст. 45 Конституції України, забезпечують шляхом надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченої тривалості роботи в нічний час, а щодо окремих професій і виробництв — скороченого робочого дня.

Як захистити працівників від коронавірусу

У Законі України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон «Про відпустки) встановлені державні гаранті права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

Право працівників на відпустки без збереження заробітної плати передбачене в статті 4 Закону «Про відпустки». У цій статті також визначені й основні види відпусток.

Відпустки без збереження заробітної плати можуть бути двох видів:

  • відпустки, які надають працівникам в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону «Про відпустки»);
  • відпустки, які надають за погодженням сторін, тобто роботодавця і працівника (ст. 26 Закону «Про відпустки»).

І відпустка без збереження заробітної плати, що надається в обов’язковому порядку, і відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються не суто з ініціативи роботодавця, а лише за бажанням працівника.

За працівником, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, на час відпустки зберігається його місце роботи, а сам цей період зараховують до стажу роботи.

Відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати примусово — це грубе порушення законодавства про працю, за що роботодавця мають притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому порядку.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Як розробити Програму стажування водіїв

Програма стажування водіїв допоможе організувати на підприємстві стажування водіїв колісних транспортних засобів. У статті — зразок для скачування, який ви легко можете адаптувати до умов вашого підприємства
3187

Як запобігти отруєнню пестицидами

Якщо не дотримуватися певних вимог при роботі з пестицидами, отруєння ними неминуче. Пестициди можуть потрапляти в організм людини не тільки через дихальні шляхи, а й через шкіру, слизові оболонки очей, через травний канал. Як запобігти отруєнню пестицидами — розповідає експерт
2987

Експлуатуємо атракціонну техніку безпечно

Перед початком роботи атракціонних комплексів потрібно впевнитись у справності обладнання та компетентності персоналу щодо попередження нещасних випадків. Стаття допоможе розібратися, як організувати монтаж, техогляд і безпечну експлуатацію атракціонів, які дозвільні документи оформити, зокрема під час воєнного стану, і як забезпечити безпеку відвідувачів
2198

Охорона праці і температурний режим у медичному закладі

Охорона праці в медичних закладах починається з вимог до мікроклімату. Зі статті ви дізнаєтеся, які саме вимоги до охорони праці та температурного режиму в медичному закладі передбачені законодавством.
13965