Відпустка без збереження заробітної плати
Запитання
Чи має право роботодавець примусово відправляти працівників у відпустки без збереження заробітної плати?
Відповідь
Ні. Пояснимо чому.
Кожен, хто працює, має право на відпочинок. Це право, затверджене в ст. 45 Конституції України, забезпечують шляхом надання днів щотижневого відпочинку, оплачуваної щорічної відпустки, встановлення скороченої тривалості роботи в нічний час, а щодо окремих професій і виробництв — скороченого робочого дня.
Як захистити працівників від коронавірусу
У Законі України від 15.11.1996 №504/96-ВР «Про відпустки» (далі — Закон «Про відпустки) встановлені державні гаранті права на відпустки, умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.
Право працівників на відпустки без збереження заробітної плати передбачене в статті 4 Закону «Про відпустки». У цій статті також визначені й основні види відпусток.
Відпустки без збереження заробітної плати можуть бути двох видів:
- відпустки, які надають працівникам в обов’язковому порядку (ст. 25 Закону «Про відпустки»);
- відпустки, які надають за погодженням сторін, тобто роботодавця і працівника (ст. 26 Закону «Про відпустки»).
І відпустка без збереження заробітної плати, що надається в обов’язковому порядку, і відпустка без збереження заробітної плати за згодою сторін надаються не суто з ініціативи роботодавця, а лише за бажанням працівника.
За працівником, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати, на час відпустки зберігається його місце роботи, а сам цей період зараховують до стажу роботи.
Відправлення працівників у відпустки без збереження заробітної плати примусово — це грубе порушення законодавства про працю, за що роботодавця мають притягнути до адміністративної та кримінальної відповідальності в установленому порядку.