Право на скорочений робочий тиждень психолога-судового експерта

795

Запитання

Чи має право на скорочений робочий тиждень психолог-судовий експерт?

Відповідь

Насамперед звертаємо увагу, що професійної назви роботи «Психолог-судовий експерт» немає у Національному класифікаторі України ДК 003:2010 «Класифікатор професій», затвердженому наказом Держспоживстандарту від 28.07.2010 № 327 (далі — Класифікатор професій). Класифікатор професій містить професійні назви робіт «Лікар-судово-психіатричний експерт» та «Лікар‑психолог».

СкачатиПерелік робіт, де є потреба у професійному доборі

Відповідно до норм Класифікатора професій не можна самостійно утворювати розширені (подвійні) назви професій (посад) через дефіс. Виняток — лише ті, які передбачає Класифікатор професій.

Тож радимо назву професії зробити відповідною Класифікатору професій із урахуванням характеру фактично виконуваної роботи.

Неправильний або неточний запис відомостей про роботу виправляє власник або уповноважений ним орган, який його зробив. Виправлені відомості про роботу мають повністю відповідати оригіналу наказу або розпорядження (п. 2.6, 2.9 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58).

Кваліфікаційні характеристики зазначених професій передбачає випуск 78 «Охорона здоров’я» Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників, затвердженого наказом МОЗ від 29.03.2002 № 117.

Скорочену тривалість робочого тижня за роботу із шкідливими умовами праці встановлюють працівникам відповідно до Переліку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на скорочену тривалість робочого тижня, затвердженого постановою КМУ від 21.02.2001 № 163 (далі — Перелік).

Право на скорочену тривалість робочого часу — 30 год на тиждень — має лише лікар-судово-медичний експерт, зокрема керівник відділу, відділення, який працює з трупами та трупним матеріалом (підрозд. «Бюро судово-медичної експертизи» розд. 32 «Охорона здоров’я, освіта та соціальна допомога» Переліку). Інші посади лікарів цей підрозділ не передбачає.

Медичним працівникам, посад яких немає у розділі 32 Переліку, тривалість робочого тижня встановлюють відповідно до наказу МОЗ «Про затвердження норм робочого часу для працівників закладів та установ охорони здоров’я» від 25.05.2006 № 319. Наприклад, для лікарів бюро судово-медичної експертизи норма робочого часу становить 38,5 год на тиждень.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Доплата за шкідливі умови праці 2025

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
94

Як забезпечується охорона праці жінок, неповнолітніх та осіб з інвалідністю

Охорона праці жінок, неповнолітніх, інвалідів забезпечується відповідними законодавчими нормами. Адже через певні фізичні, фізіологічні та інші особливості жінкам, неповнолітнім, інвалідам складніше реалізувати своє право на працю. У статті розповідаємо, як забезпечити рівні можливості для всіх працівників, незалежно від статі, віку чи інвалідності, та створити безпечні умови праці для всіх.
42476

Наказ про встановлення доплат за несприятливі умови праці

Наказ про доплату за шкідливі умови праці допоможе встановити доплату за шкідливі умови праці, підтверджені під час атестації робочих місць за умовами праці. Скачайте зразок наказу про доплату за шкідливі умови праці.
13461

Охорона праці жінок в Україні

Якими нормами законодавства урегульована охорона праці жінок на підприємстві у мирний та воєнний час? Що потрібно знати про особливості роботи жінок з вантажами, роботу жінок у нічний час, про нюанси працевлаштування та звільнення жінок? Детально про трудові права жінок — у статті.
32925

Доплата за шкідливі умови праці 2024

Чинним законодавством передбачені пільги та компенсації за роботу у важких і шкідливих умовах праці. Зі статті ви дізнаєтеся, як нараховується доплата за шкідливі умови праці, якими нормативно-правовими актами це регулюється та яка відповідальність чекає на тих, хто порушує вимоги щодо призначення доплат.
33673