Вимоги до перевірки стаціонарних компресорних установок
Запитання
Які є норми щодо перевірки технічного стану стаціонарних компресорів? Де вони визначені?
Відповідь
Експлуатація обладнання, що працює під тиском: аналізуємо нові правила
Вимоги до перевірки технічного стану посудин, що працюють під тиском, до яких належить і компресорна установка, визначають Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (затверджені наказом Мінсоцполітики від 05.03.2018 № 333; НПАОП 0.00‑1.81-18; далі — Правила № 333).
Перевірку технічного стану елементів обладнання під тиском, що недоступні для внутрішнього і зовнішнього оглядів, потрібно проводити за інструкцією з монтажу та експлуатації виробника, в якій мають бути вказані обсяги, методи і періодичність контролю (п. 21 гл. 1 розд. VIII Правил № 333).
Періодичний технічний огляд обладнання під тиском (за винятком трубопроводів пари та гарячої води) проводять у строки, визначені експлуатаційними документами виробника, але не рідше ніж (п. 22 гл. 1 розд. VIII Правил № 333):
- раз на чотири роки — зовнішній і внутрішній огляди;
- раз на вісім років — гідростатичне випробування.
Термінові статті з наступного номера
Не слід плутати поняття «огляд» та «технічний огляд». Згідно з п. 2 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687:
Огляд — це контроль технічного стану, який здійснюють переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки. Їх номенклатуру встановлено організаційно-методичними документами.
Технічний огляд — комплекс робіт із контролю технічного стану, який здійснюють переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки, та випробування устатковання або тільки з огляду, що проводять у строк, у випадках та в обсязі, визначених нормативно-правовими актами з охорони праці, організаційно-методичними й експлуатаційними документами.
Позачерговий технічний огляд обладнання під тиском необхідно провести в таких випадках (п. 24 гл. 1 розд. VIII Правил № 333):
- якщо обладнання під тиском не експлуатували понад 12 місяців;
- якщо обладнання під тиском демонтували і встановили на новому місці;
- якщо провели виправлення випинів або вм’ятин, а також ремонт із застосуванням зварки основних елементів обладнання під тиском;
- після досягнення граничного строку експлуатації обладнання під тиском, визначеного проектом, виробником, іншою нормативною документацією;
- після аварії обладнання під тиском або його елементів, якщо за обсягом відновлювальних робіт вимагається такий огляд.
Окрім того, вимоги до перевірки технічного стану стаціонарних компресорних установок визначають державні стандарти, наприклад:
- ДСТУ 2514-94 «Станції компресорні пересувні. Вимоги безпеки»;
- ДСТУ 2826-94 «Станції компресорні стаціонарні. Правила експлуатації та ремонту»;
- ДСТУ 3064-95 «Компресори шестеренчасті. Приймання. Методи випробувань»;
- ДСТУ 3109-95 «Компресори повітряні поршневі стаціонарні загального призначення. Норми і методи визначення шумових характеристик»;
- ДСТУ 3160-95 «Компресорне обладнання. Визначення вібраційних характеристик. Загальні вимоги».
На моніторинг технічного стану будівель і споруд, зокрема в періоди їх реконструкції та капітального ремонту, поширюються ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінки їх технічного стану».