Вимоги до перевірки стаціонарних компресорних установок

4353

Запитання

Які є норми щодо перевірки технічного стану стаціонарних компресорів? Де вони визначені?

Відповідь

Експлуатація обладнання, що працює під тиском: аналізуємо нові правила

Вимоги до перевірки технічного стану посудин, що працюють під тиском, до яких належить і компресорна установка, визначають Правила охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском (затверджені наказом Мінсоцполітики від 05.03.2018 № 333; НПАОП 0.00‑1.81-18; далі — Правила № 333).

Перевірку технічного стану елементів обладнання під тиском, що недоступні для внутрішнього і зовнішнього оглядів, потрібно проводити за інструкцією з монтажу та експлуатації виробника, в якій мають бути вказані обсяги, методи і періодичність контролю (п. 21 гл. 1 розд. VIII Правил № 333).

Періодичний технічний огляд обладнання під тиском (за винятком трубопроводів пари та гарячої води) проводять у строки, визначені експлуатаційними документами виробника, але не рідше ніж (п. 22 гл. 1 розд. VIII Правил № 333):

  • раз на чотири роки — зовнішній і внутрішній огляди;
  • раз на вісім років — гідростатичне випробування.
Роботодавець, який експлуатує котли та посудини, зобов’язаний самостійно проводити зовнішній і внутрішній огляди після кожного очищення внутрішніх поверхонь або ремонту елементів, але не рідше ніж через 12 місяців, а також перед технічним оглядом (п. 23 гл. 1 розд. VIII Правил № 333).

Не слід плутати поняття «огляд» та «технічний огляд». Згідно з п. 2 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою КМУ від 26.05.2004 № 687:

Огляд — це контроль технічного стану, який здійснюють переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки. Їх номенклатуру встановлено організаційно-методичними документами.

Технічний огляд — комплекс робіт із контролю технічного стану, який здійснюють переважно з використанням органолептичних методів і засобів вимірювальної техніки, та випробування устатковання або тільки з огляду, що проводять у строк, у випадках та в обсязі, визначених нормативно-правовими актами з охорони праці, організаційно-методичними й експлуатаційними документами.

Позачерговий технічний огляд обладнання під тиском необхідно провести в таких випадках (п. 24 гл. 1 розд. VIII Правил № 333):

  • якщо обладнання під тиском не експлуатували понад 12 місяців;
  • якщо обладнання під тиском демонтували і встановили на новому місці;
  • якщо провели виправлення випинів або вм’ятин, а також ремонт із застосуванням зварки основних елементів обладнання під тиском;
  • після досягнення граничного строку експлуатації обладнання під тиском, визначеного проектом, виробником, іншою нормативною документацією;
  • після аварії обладнання під тиском або його елементів, якщо за обсягом відновлювальних робіт вимагається такий огляд.

Окрім того, вимоги до перевірки технічного стану стаціонарних компресорних установок визначають державні стандарти, наприклад:

  • ДСТУ 2514-94 «Станції компресорні пересувні. Вимоги безпеки»;
  • ДСТУ 2826-94 «Станції компресорні стаціонарні. Правила експлуатації та ремонту»;
  • ДСТУ 3064-95 «Компресори шестеренчасті. Приймання. Методи випробувань»;
  • ДСТУ 3109-95 «Компресори повітряні поршневі стаціонарні загального призначення. Норми і методи визначення шумових характеристик»;
  • ДСТУ 3160-95 «Компресорне обладнання. Визначення вібраційних характеристик. Загальні вимоги».

Наказом Національного органу стандартизації № 111 від 24 квітня 2019 відновлено дію міждержавних стандартів, які вкрай важливі для проведення атестації робочих місць за умовами праці і для підтвердження пільг і компенсацій для працівників, зайнятих на важких і шкідливих умовах праці.

На моніторинг технічного стану будівель і споруд, зокрема в періоди їх реконструкції та капітального ремонту, поширюються ДСТУ-Н Б В.1.2-18:2016 «Настанова щодо обстеження будівель і споруд для визначення та оцінки їх технічного стану».

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Охорона праці при роботі з комп'ютером

Охорона праці при роботі з ПК: вимоги до облаштування приміщення при роботі з комп'ютером, санітарні норми освітлення, параметри мікроклімату, допустимий рівень вібрації та звукового шуму. Соціальні та профілактичні засоби захисту працівників, медичні огляди, перерви на відпочинок.
69857

Вимоги охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів

Під час робіт із вантажопідіймальними кранами, підіймальними пристроями й відповідним обладнанням існує великий ризик травмування працівників. Читайте детальніше про те, як безпечно експлуатувати вантажопідіймальні крани та яких заходів ужити в умовах воєнних дій
23517

Як використовувати пневмоінструмент безпечно

Дізнайтеся про вимоги з охорони праці під час застосування пневматичного інструменту, зокрема яких заходів вжити перед початком роботи з ним та як безпечно проводити самі роботи.
321

Правила експлуатації теплових установок і мереж

Зі статті ви дізнаєтеся про правила технічної експлуатації теплових установок і мереж, зокрема про вимоги до персоналу, котрий здійснює експлуатацію і обслуговування джерел теплопостачання та правила охорони праці під час експлуатації теплових установок і мереж.
19495