Чи може жінка бути водієм самоскида?

758

Запитання

Чи є підстави для відмови жінці у прийнятті на роботу, якщо вона хоче працювати водієм автотранспортних засобів у кар’єрі на підприємстві гірничодобувної промисловості?

Відповідь

Виконувати роботу доведеться на самоскиді, номінальне корисне навантаження якого становить приблизно 200 т. Робота здійснюватиметься у шкідливих умовах – робоче місце атестовано за розділом І «Гірничі роботи» Списку № 2. Чи є підстави для відмови жінці у прийнятті на роботу?

Наявність професії у списках виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461, свідчить про обов’язковість проведення атестації робочих місць за умовами праці (далі — атестація). Своєю чергою, атестація дає працівникам право на пільги та компенсації за роботу із шкідливими і важкими умовами праці: пенсії за віком на пільгових умовах, щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці, скорочену тривалість робочого тижня, доплати тощо.

Утім, лише той факт, що робота виконується у шкідливих умовах, не створює підстав для обмеження роботи жінок у цих умовах. Глава 3 «Гірничі роботи» Розділу І Переліку важких робіт та робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, на яких забороняється застосування праці жінок, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я від 29.12.1993 № 256 (далі — Перелік № 256), з-поміж загальних професій гірничих і гірничокапітальних робіт, на яких забороняється застосування праці жінок, виділяє машиніста бурової установки, машиніста екскаватора, машиніста навантажувальної машини тощо.

Варто зауважити, що наказ про затвердження Переліку № 256 втратив чинність, крім глави 3 розділу I. Вона втрачає чинність з дати, коли Україною буде завершено процедуру денонсації Конвенції про використання праці жінок на підземних роботах у шахтах будь-якого роду № 45 згідно з наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13.10.2017 № 1254.

Відповідно до підрозділу 25 «Автомобільний транспорт» розділу І Переліку № 256 заборонено застосовувати працю жінок як водія, який працює на автомобілі вантажопідйомністю понад 2,5 т. (крім зайнятого на перевезеннях у межах підприємств, міських, приміських та перевезень у сільській місцевості протягом однієї денної зміни, за умови незалучення до технічного обслуговування і виконання ремонту вантажного автомобіля).

Отже, жінку можна залучати до роботи водієм автотранспортного засобу вантажопідйомністю понад 2,5 т. Однак за умови її залучення до роботи протягом однієї денної зміни та незалучення до технічного обслуговування і виконання ремонту вантажного автомобіля.

Чи може жінка бути водієм самоскида? Читайте також:

Відмова прийняти жінку на роботу вважатиметься обгрунтованою, якщо інший кандидат на посаду водія автотранспортних засобів матиме вищий рівень кваліфікації (відкрито більше категорій, присвоєно класність) та/або більший стаж роботи.

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпечна експлуатація АЗС

Автозаправні станції є об’єктами підвищеної небезпеки, тому існують чіткі вимоги до організації безпечної експлуатації АЗС. Ці вимоги стосуються, як будівництва АЗС, так і їх щоденної роботи. Також надзвичайно важливо мати готовий план дій у разі настання аварійної ситуації на АЗС, ймовірність настання якої під час війни зростає.
27864

Призначення відповідального за теплове господарство

Як правильно призначити відповідального за теплове господарство? Які вимоги до персоналу та що необхідно знати для безпечної експлуатації теплових установок і мереж? У статті розглянуто ключові аспекти, правила та рекомендації щодо організації теплового господарства на підприємстві.
985

Наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки

Що таке наряд-допуск на виконання робіт підвищеної небезпеки? Хто його видає і коли він потрібен? Яку форму бланка обрати та як правильно оформити? Відповіді на ці та інші питання — у статті. А також завантажуйте розроблений експертом бланк наряду допуску.
134408

Наряд-допуск на виконання робіт з підйомником

Роботи з підйомником, на виконання яких потрібен наряд-допуск, визначені у законодавстві. Однак роботодавець може розширити перелік таких робіт та затвердити його відповідним наказом. У статті розповімо, в яких випадках наряд-допуск на виконання робіт з підйомником обов’язковий і як правильно його заповнювати.
13705

Надомна робота в Україні: особливості оформлення

Щоб працівник мав право виконувати роботу віддалено, повинні бути створені необхідні умови праці. Дізнайтеся, як у 2024 році організувати надомну роботу з урахуванням вимог воєнного часу.
7370