Продовження строку дії інструкції з охорони праці
Запитання
Нормативно-правовими актами передбачено строки перегляду інструкцій з охорони праці. Якщо при перегляді інструкції не було виявлено недоліків, чи може керівник підприємства наказом продовжити строк її дії?
Відповідь
Згідно з Положенням про розробку інструкцій з охорони праці, інструкція є актом з охорони праці підприємства, установи, організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності, що містить обов’язкові для дотримання працівниками вимоги з охорони праці при виконанні ними робіт певного виду або за певною професією на всіх робочих місцях, у виробничих приміщеннях, на території підприємства, будівельних майданчиках або в інших місцях, де за дорученням роботодавця чи уповноваженого ним органу виконуються ці роботи, трудові чи службові обов’язки.
Коли переглядають інструкції з охорони праці
Інструкції розробляються на основі нормативно-правових актів з охорони праці, технологічної документації підприємства та з урахуванням конкретних умов виробництва і вимог безпеки, викладених в експлуатаційній та ремонтній документації виробників устаткування.
На роботодавця покладається загальне керівництво розробкою та переглядом інструкцій. За затвердження інструкцій також відповідає роботодавець. Безпосередні керівники робіт розробляють або переглядають необхідні інструкції і відповідають за їх дотримання.
Інструкції, які вводяться в дію (або переглядаються) на підприємстві, реєструються службою охорони праці в Журналі реєстрації інструкцій з охорони праці на підприємстві.
Перегляд інструкцій має проводиться в строки, передбачені НПАОП, на основі яких їх розроблено, але не рідше ніж один раз на 5 років (для робіт з підвищеною небезпекою або там, де є потреба у професійному доборі, — не рідше ніж один раз на 3 роки). До настання таких строків перегляд може відбуватися у разі:
- зміни законодавства України про працю та охорону праці;
- набрання чинності новими або переглянутими нормативно-правовими актами з охорони праці;
- аварійної ситуації або нещасного випадку, що спричинили необхідність перегляду (зміни) інструкції.
Якою має бути інструкція з охорони праці під час дистанційної роботи в умовах карантину?
Також підставою для перегляду інструкції можуть бути зміна технологічного процесу або умов праці, впровадження нових технологій, видів устаткування, машин, механізмів, матеріалів, апаратури, пристроїв, інструментів та видів енергії тощо. У такому випадку інструкцію переглядається до впровадження змін.