Запобіжники в електроустановках: вимоги до значень

630

Запитання

Як часто потрібно перевіряти обладнання електроустановок у вибухонебезпечних зонах та яким має бути струм у запобіжниках?

Відповідь

На підприємстві потрібно завести паспорти індивідуальної експлуатації на вибухозахищене електрообладнання. Паспорти затверджує відповідальний за електрогосподарство. У документах зазначають, зокрема, результати профілактичних випробувань і заміри параметрів вибухозахисту, зафіксовані аварії і дефекти та обсяги ремонтів.

Групи з електробезпеки: як присвоїти працівникам

Так, електромагнітні розчіплювачі автоматичних вимикачів і теплові розчіплювачі (реле) магнітних пускачів і автоматичних вимикачів, пристрої захисного вимкнення перевіряють на спрацювання не лише під час введення в експлуатацію, а й періодично, відповідно до Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів.

Плавкі вставки запобіжників перевіряють на відповідність номінальним параметрам захищуваного електрообладнання під час планових ремонтів.
Повний опір петлі фаза-нуль електроприймачів (в електроустановках напругою до 1000 В з глухозаземленою нейтраллю), що належать до даної електроустановки і приєднані до кожної збірки, шафи тощо, перевіряють не рідше, ніж раз на два роки — наприклад, під час капітальних ремонтів або випробувань. При цьому повний опір петлі має бути таким, щоб під час замикання на корпус або на нульовий захисний провідник виникав струм короткого замикання, який був би більшим за:

  • номінальний струм плавкої вставки найближчого запобіжника — щонайменше у 4 рази;
  • струм розчіплювача автоматичного вимикача — щонайменше у 6 разів.

Якщо ж використовують автоматичні вимикачі, що мають лише електромагнітний розчіплювач, струм має бути більшим за уставку струму миттєвого спрацювання, помноженого на коефіцієнт запасу (1,1) та на коефіцієнт, що враховує розкид (з огляду на заводські дані).

Якщо заводських даних немає, для автоматичних вимикачів кратність струму КЗ відносно уставки розраховують:

  • не менш ніж 1,4 — з номінальним струмом до 100 А;
  • не менш ніж 1,25 — з номінальним струмом понад 100 А. 

Якщо засоби захисту електроустановок відмовляють у роботі, потрібно провести позапланові вимірювання.

Джерело: Південне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Статичний блок для запитань-відповідей

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наряд-допуск на виконання робіт в електроустановках

Наряд-допуск — це складене на спеціальному бланку розпорядження на безпечне проведення роботи, що визначає її зміст, місце, початок і закінчення, відповідальних за виконання роботи тощо. Скачайте чинний у 2024 році бланк наряду-допуску на виконання робіт в електроустановках та дізнайтеся, як правильно його оформлювати.
25208

Правила будови і безпечної експлуатації електроустановок споживачів

Яким вимогам повинні відповідати працівники, котрі обслуговують електроустановки споживачів? Як створити безпечні умови праці для таких працівників? Хто і за що несе відповідальність під час виконання робіт в електроустановках? Експерт проаналізував Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів, щоб відповісти на ці та інші питання.
67915

Допомога при ураженні струмом

Перша допомога при ураженні електричним струмом — це найпростіші медичні дії, які виконуються безпосередньо на місці події в найкоротші після травмування строки. У статті ми розповімо, як правильно надати першу допомогу при ураженні струмом.
63220

Електробезпека

Важливо не лише дотримуватися правил електробезпеки, а й знати про причини виникнення електротравм, яка дія електричного струму на організм людини, про умови ураження людини електричним струмом. Електробезпека на виробництві — докладно розповідаємо про всі нюанси у нашій статті.
68094

Як відбувається перевірка знань з електробезпеки

Які бувають види перевірок знань з електробезпеки, хто з працівників та з якою періодичністю має їх проходити, як організувати перевірку знань з електробезпеки. Про все це — далі у статті.
31589