15 листопада Кабінет Міністрів ухвалив постанову «Про деякі питання запровадження оцінювання повсякденного функціонування особи», яка визначає новий порядок проведення оцінювання і замінює процес медико-соціальної експертизи (МСЕК).
Про це повідомила пресслужба Міністерства охорони здоров'я.
У МОЗ поінформували, що постанова закладає зміни в системі вже з 1 січня 2025 року.
Йдеться про:
- запровадження нової концепції оцінювання;
- спрощення для пацієнта процесу встановлення або підтвердження статусу інвалідності;
- доступність і фаховість оцінювання;
- цифровізацію процесу та антикорупційні заходи;
- формування Центру оцінювання для оскарження рішень.
Після 1 січня 2025 року документи для людей з безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними. Для решти людей з інвалідністю, чий повторний огляд припадає на час впровадження нової системи, термін повторного огляду подовжується на 6 місяців. Усі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки зберігаються.
Тепер в основі системи - оцінювання повсякденного функціонування людини експертними командами лікарів на базі багатопрофільних лікарень.
Замість окремих організацій МСЕК, де більшість лікарів не займалися лікуванням, тепер оцінювання проводитимуть команди лікарів-практиків на базі лікарень. Людина зі своїм лікарем обере один із 300 потужних багатопрофільних закладів.
Замість повністю паперового процесу буде запроваджено електронну систему. Направлення і документи до нього, протокол, рішення та всі дії фіксуватимуться в електронній системі.
МОЗ наголошує, що ніхто з голів МСЕК не зможе приєднатися до експертних команд.
Постанова також установлює, що інвалідність зберігається для всіх осіб, кому інвалідність була встановлена пожиттєво. А разом зі збереженням цього статусу зберігають чинність і всі права, документи, виплати, пільги, соціальні послуги та відстрочки. Їх інвалідність може бути переглянута виключно за їх бажанням або за рішення суду.
Наступні кроки МОЗ
- Скоротити кількість довідок до одного комплексного документа.
- Забезпечити фінансування команд через НСЗУ за прозорими вимогами.
- Надати доступ до статистики й черг через аналітичні панелі.
Ці зміни спрямовані на полегшення процесу для пацієнтів, підвищення фаховості та боротьбу з корупцією.
Поточні зміни поки що не стосуються дітей. Процеси щодо інвалідності дітей також потребують оновлення, аби бути більш зручними та орієнтованими на пацієнта.
Джерело: Liga Zakon