На сьогодні значний відсоток шахтарів працює в умовах праці, що характеризуються наявністю на робочих місцях шкідливих виробничих факторів 3 класу І–ІІІ ступеня відхилення від норм і належать до категорії з особливо шкідливими і особливо важкими або шкідливими і важкими умовами праці.
Залежно від способу видобутку корисних копалин та умов праці працівники, зайняті на гірничих роботах, користуються різними пільгами щодо пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно зі статтею 13 Закону «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788 право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими, та із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженими Кабінетом Міністрів України (далі — Список № 1; Список № 2), і за результатами атестації робочих місць. Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442.
Право на відповідну пільгову пенсію працівників підприємств з видобутку корисних копалин визначається згідно з розділами І «Гірничі роботи» Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими та шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36.
Обов’язковою умовою для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є підтвердження відповідних умов праці на конкретному робочому місці за результатами атестації робочих місць за умовами праці.
Читайте повну версію статті про визначення права пенсії за віком на пільгових умовах за Списками № 1 і № 2 та про особливості застосування цих Списків у журналі «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 03/2014.