Технологічний прогрес та інтенсивність конкуренції стрімко змінюють умови праці, її процеси та організацію. Однак все це може впливати на зростання травматизму в сфері виробництва. Безумовно, першорядне значення у забезпеченні безпечних умов праці належить законодавству. А підприємства мають вчасно реагувати на законодавчі новації та впроваджувати ефективні системи управління охороною праці (СУОП).
СУОП — частина загальної системи управління організацією, яка сприяє запобіганню нещасним випадкам та професійним захворюванням на виробництві, а також небезпеки для третіх осіб, що виникають у процесі господарювання, і включає в себе комплекс взаємопов’язаних заходів на виконання вимог законодавчих та нормативноправових актів з охорони праці
Вибір моделі такої системи має здійснюватися з урахуванням специфіки підприємства, характеру виробництва та можливостей її впровадження. Найефективнішою є модель СУОП за ДСТУ OHSAS 18001:2010 (OHSAS 18001:2007, IDT) «Системи управління безпекою та гігієною праці. Вимоги».
ДСТУ OHSAS 18001:2010 призначений для створення безпечних і здорових умов праці шляхом введення умов, які дозволяють підприємству систематично виявляти та контролювати ризики безпеки і здоров’я, знижувати вірогідність потенційних аварій. Цей стандарт сприяє виконанню вимог законодавства і підвищує загальну продуктивність праці.
Зазначений стандарт широко використовують у світі та вважають одним із найбільш досконалих з організації менеджменту в сфері охорони праці. Основу цього стандарту становлять принципово нові методи управління: процесний та системний підходи, аналіз і оцінка ризиків тощо.
Стандарт встановлює вимоги до системи управління гігієною та безпекою праці, щоб надати можливість підприємству контролювати ризики у сфері безпеки та гігієни праці та поліпшувати свою діяльність.
У цілому стандарт OHSAS 18001:2010 об’єднав останні напрацювання у сфері професійної безпеки й охорони праці, став більш практичним. Нова версія зручніша для інтеграції системи управління професійною безпекою й здоров’ям з іншими системами менеджменту на підприємстві (ISO 14001 — менеджмент охорони навколишнього середовища, ISO 9001 — менеджмент якості), що істотно оптимізує часові та фінансові витрати на розроблення, впровадження, сертифікацію й підтримку управлінської системи підприємства. Практика показує: серед великих промислових підприємств зростає попит на інтегровані системи.
Повна версія статті «Система управління охороною праці: обираємо модель» — у журналі «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 05/2014. У наступних номерах читайте статті з прикладами оформлення документів, в яких буде розкрито важливі складові СУОП, розроблені з урахуванням ДСТУ OHSAS 18001:2010, та які можна використати на підприємстві