Пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 працівників загальних професій

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за Списками № 1 і № 2. Окремі розділи цих Списків мають певні особливості.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими та із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Кожен розділ Списку, в якому перелічені професії, види робіт, відповідає певному виду виробництва.

Правом на відповідну пільгову пенсію користуються працівники професій, передбачених цими розділами, зайняті на металургійних, машинобудівних підприємствах, залізничному транспорті, підприємствах сільського господарства, у комунальних господарствах тощо.

Право на пільгову пенсію має підтверджуватися за результатами атестації робочих місць за умовами праці, що проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.

Дізнайтеся зі статті журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 06/2014 про визначення права на пільгову пенсію за Списком № 1:

  • водолазів;
  • чистильників металу, відливок, виробів і деталей з металу;
  • працівників, зайнятих зварювальними роботами;
  • паяльщиків і лудильників;
  • травильників;
  • працівників, зайнятих на роботах з мікроорганізмами 1 групи;
  • деяких категорій робітників.

У наступному номері (№ 07/2014) Довідника читайте про пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Організація навчання працівників з електробезпеки

Які існують форми навчання працівників, котрі обслуговують електроустановки споживачів, якими документами має бути врегульоване таке навчання. Більше про навчання та інструктаж працівників з електробезпеки — у статті.
18995

Розробляємо План роботи служби охорони праці

Для ефективної роботи служба охорони праці розробляє план заходів з охорони праці. Які питання мають бути охоплені в ньому, які заходи та терміни передбачені? Скачайте план роботи служби з охорони праці, підготовлений експертом, та дізнайтеся відповіді на ці та інші актуальні питання.
38088

Вимоги до організації робочого місця працівника з охорони праці

Організація робочого місця працівника з охорони праці є важливим аспектом забезпечення безпеки на робочому місці. Що таке робоче місце та робоча зона? Як має виглядати безпечне робоче місце? Чи є санітарно-гігієнічні вимоги до робочого місця? Якою має бути площа робочого місця на одного працівника? Відповіді на ці питання та все про вимоги до організації робочого місця – у статті.
122

Організовуємо охорону праці в осінньо-зимовий період

Підготовку до зимового періоду розпочинати заздалегідь. Особливо важливо при цьому врахувати досвід минулого року, який виявився для більшості підприємств надзвичайно складним через постійні обстріли енергетичної інфраструктури. Більше про охорону праці в осінньо-зимовий період — у статті.
15330

Інженер з охорони праці за сумісництвом

У законодавстві чітко вказано, в який випадках інженер з охорони праці за сумісництвом працювати може, а в яких — ні. Також потрібно розрізняти поняття «сумісництво» та «суміщення». Як не порушити законодавство — далі у статті.
22333

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді