Пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 працівників загальних професій

Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за Списками № 1 і № 2. Окремі розділи цих Списків мають певні особливості.

Статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-ХІІ передбачено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, мають працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах із особливо шкідливими і особливо важкими та із шкідливими і важкими умовами праці, за Списками № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженими Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.

Кожен розділ Списку, в якому перелічені професії, види робіт, відповідає певному виду виробництва.

Правом на відповідну пільгову пенсію користуються працівники професій, передбачених цими розділами, зайняті на металургійних, машинобудівних підприємствах, залізничному транспорті, підприємствах сільського господарства, у комунальних господарствах тощо.

Право на пільгову пенсію має підтверджуватися за результатами атестації робочих місць за умовами праці, що проводиться згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442, та Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01.09.1992 № 41.

Дізнайтеся зі статті журналу «Довідник спеціаліста з охорони праці» № 06/2014 про визначення права на пільгову пенсію за Списком № 1:

  • водолазів;
  • чистильників металу, відливок, виробів і деталей з металу;
  • працівників, зайнятих зварювальними роботами;
  • паяльщиків і лудильників;
  • травильників;
  • працівників, зайнятих на роботах з мікроорганізмами 1 групи;
  • деяких категорій робітників.

У наступному номері (№ 07/2014) Довідника читайте про пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21316

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14362

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
643

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді