Національна стандартизація через півроку здійснюватиметься у європейському форматі

Оприлюднено новий Закон України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизації», прийнятий на заміну однойменного Закону України від 17.05.2001 № 2408-III та спрямований на приведення чинних норм у цій сфері у відповідність до європейської моделі.

Оприлюднено новий  Закон України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизації», прийнятий на заміну однойменного Закону України від 17.05.2001 № 2408-III та спрямований на приведення чинних норм у цій сфері у відповідність до європейської моделі.

Новий законодавчий акт передбачає утворення та функціонування єдиного національного органу стандартизації, функції якого виконуватиме юрособа публічного права, утворена центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері стандартизації.

До повноважень національного органу стандартизації належатиме, зокрема:

  • організація та координація діяльності у сфері стандартизації;
  • прийняття та скасування національних стандартів (у тому числі у сфері будівництва);
  • заохочення суб’єктів малого і середнього підприємництва до участі в розробленні нацстандартів та кодексів усталеної практики, забезпечення доступу зазначених суб’єктів до текстів таких документів тощо.

Новим законом також запроваджується дворівнева стандартизація (залежно від суб’єкта стандартизації, який приймає стандарти):

  • національні стандарти, прийняті національним органом стандартизації;
  • стандарти і техумови, прийняті підприємствами, установами й організаціями.

Крім цього, скасовується обов’язковість застосування національних стандартів. Тобто національні стандарти можуть застосовуватися відповідними підприємствами на добровільній основі, крім випадків, коли обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.

Новий закон набере чинності через 6 місяців з дня його опублікування. Стандарти, кодекси усталеної практики та техумови, прийняті до набрання чинності цим законом, а також галузеві стандарти (ОСТ) та прирівняні до них інші нормативні документи (у тому числі й радянські) застосовуватимуться до їх заміни на нові чи скасування в Україні, але не більш як 15 років з дня набрання чинності цим законом.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Позаплановий інструктаж з охорони праці

В яких випадках з працівниками потрібно проводити позаплановий інструктаж з охорони праці та хто має право вимагати його проведення? З яких частин складається позаплановий інструктаж? Що буде, якщо працівник не пройде його? Відповіді — далі.
96883

Помилки в охороні праці: людський чинник

Розгляньмо в статті детальніше основні фактори та причини виникнення помилок в охороні праці. А також, як здійснити підготовку інструктажів з охорони праці на підприємствах, в установах, а також для навчальних занять із працівниками.
313

Наказ про організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві

Скачайте зразок наказу про організацію навчання і перевірки знань з питань охорони праці на підприємстві, розроблений експертом. Адаптуйте наказ до умов вашого підприємства.
25517

Заходи до Дня охорони праці

Аби підвищити увагу працівників та керівництва до питань охорони праці, проведіть на підприємстві заходи до Дня охорони праці 2025. Що саме та коли зробити — підкажемо у статті.
3346

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді