Оприлюднено новий Закон України від 05.06.2014 № 1315-VII «Про стандартизації», прийнятий на заміну однойменного Закону України від 17.05.2001 № 2408-III та спрямований на приведення чинних норм у цій сфері у відповідність до європейської моделі.
Новий законодавчий акт передбачає утворення та функціонування єдиного національного органу стандартизації, функції якого виконуватиме юрособа публічного права, утворена центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері стандартизації.
До повноважень національного органу стандартизації належатиме, зокрема:
- організація та координація діяльності у сфері стандартизації;
- прийняття та скасування національних стандартів (у тому числі у сфері будівництва);
- заохочення суб’єктів малого і середнього підприємництва до участі в розробленні нацстандартів та кодексів усталеної практики, забезпечення доступу зазначених суб’єктів до текстів таких документів тощо.
Новим законом також запроваджується дворівнева стандартизація (залежно від суб’єкта стандартизації, який приймає стандарти):
- національні стандарти, прийняті національним органом стандартизації;
- стандарти і техумови, прийняті підприємствами, установами й організаціями.
Крім цього, скасовується обов’язковість застосування національних стандартів. Тобто національні стандарти можуть застосовуватися відповідними підприємствами на добровільній основі, крім випадків, коли обов’язковість їх застосування встановлена нормативно-правовими актами.
Новий закон набере чинності через 6 місяців з дня його опублікування. Стандарти, кодекси усталеної практики та техумови, прийняті до набрання чинності цим законом, а також галузеві стандарти (ОСТ) та прирівняні до них інші нормативні документи (у тому числі й радянські) застосовуватимуться до їх заміни на нові чи скасування в Україні, але не більш як 15 років з дня набрання чинності цим законом.