Затверджено Положення про організацію профреабілітації (профнавчання), перекваліфікації інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві

Висновок МСЕК щодо потреби у професійній реабілітації та ІПР є підставою для здійснення професійної реабілітації потерпілого з урахуванням його побажань.

Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12.06.2014 № 3 затверджено Положення про організацію професійної реабілітації (професійного навчання), перекваліфікації інвалідів внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання

Положення визначає механізм організації та надання послуг з професійної реабілітації (професійного навчання), перекваліфікації потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які стали інвалідами, виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі — виконавча дирекція Фонду), управліннями виконавчої дирекції Фонду в АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, відділеннями виконавчої дирекції Фонду в районах і містах обласного значення (далі — робочі органи виконавчої дирекції Фонду).

Визначення потреби потерпілого у професійній реабілітації здійснюється медико-соціальною експертною комісією (МСЕК) з подальшим розробленням індивідуальної програми реабілітації (ІПР). Висновок МСЕК щодо потреби у професійній реабілітації та ІПР є підставою для здійснення професійної реабілітації потерпілого з урахуванням його побажань.

Так, потерпілий (законний представник потерпілого) подає до робочих органів виконавчої дирекції Фонду заяву про направлення його на професійну реабілітацію із зазначенням обраної професії, до якої додаються копії висновку МСЕК про встановлення групи інвалідності та потреби у професійній реабілітації, ІПР.

Після завершення навчання у відповідному закладі потерпілий подає до робочих органів виконавчої дирекції Фонду оригінал та копію документа про освіту. Оригінал повертається потерпілому, а копія залишається у Фонді.

Постанова зареєстрована в Мін’юсті 08.07.2014 за № 780/25557, набирає чинності з дня її офіційного опублікування.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21315

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14362

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
643

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4843

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді