Нещасні випадки з працівниками підприємств, які постраждали внаслідок АТО: особливості розслідування

Держгірпромнагляд роз’яснив процедуру розслідування нещасних випадків з працівниками підприємств, які постраждали внаслідок АТО під час виконання трудових (посадових) обов’язків в інтересах своїх підприємств.

Держгірпромнагляд у листі від 21.07.2014 № 5640/0/5.2-09/6/14 роз’яснив процедуру розслідування нещасних випадків з працівниками підприємств, які постраждали внаслідок антитерористичної операції (далі — АТО) під час виконання трудових (посадових) обов’язків в інтересах своїх підприємств:

Порядком проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011 № 1232 (далі — Порядок), визначено процедуру проведення розслідування нещасних випадків і аварій, що сталися з працівниками на виробництві, обов’язки спеціальної комісії, а також обставини, за яких випадки визнаються чи не визнаються пов'язаними з виробництвом.

Згідно з вимогами пункту 42 Порядку спеціальна комісія зобов’язана одержати пояснення посадових осіб та працівників підприємства, вивчити відповідну документацію (медичну, відділу кадрів і служби охорони праці тощо), з’ясувати обставини і причини нещасного випадку та визначити, пов’язаний чи не пов’язаний нещасний випадок з виробництвом.

Рішення щодо кваліфікації нещасних випадків спеціальна комісія приймає з огляду на обставини, які визначено пунктами 15 та 16 Порядку, та в окремих випадках на підставі висновків компетентних органів.

Зважаючи на ускладнення, які виникли під час проведення АТО перед спеціальними комісіями щодо виконання обов’язків, визначених Порядком, та/або отримання відповідних матеріалів і висновків компетентних органів із зони бойових дій, Держгірпромнагляд вважає за можливе складання комісіями актів за формами H-5 та H-1 на зазначену категорію постраждалих працівників у разі підтвердження виконання ними трудових (посадових) обов’язків в інтересах своїх підприємств, і невиконання при цьому робіт військового характеру без висновків компетентних органів.

Під час складання цих актів комісіям із спеціальних розслідувань пропонується зазначати вид події — код «23», а причини нещасних випадків — код – «33» згідно з Класифікатором (додаток 4 до Порядку).

Зокрема, вид події зазначати з наступним формулюванням, залежно від обставин: «Травмування (вбивство) внаслідок ведення бойових дій інших сторін» або «Травмування (вбивство) внаслідок тимчасового перебування в зоні бойових дій, не виконуючи роботи військового характеру».

Причини нещасних випадків необхідно зазначати з наступним формулюванням:

«Ведення бойових дій» або «Тимчасове перебування в зоні бойових дій, не виконуючи роботи військового характеру».

З огляду на викладене, складання актів забезпечить реалізацію статті 46 Конституції України, якою визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, у тому числі право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Дистанційна робота під час воєнного стану

Існує декілька способів, як організувати роботу працівників під час воєнного стану. Один із можливих варіантів — перевести працівників на дистанційну роботу. Дізнайтеся, як це зробити із дотриманням чинного законодавства.
21320

Якими мають бути дії працівників під час повітряної тривоги

Як роботодавці мають діяти під час повітряної тривоги? Дізнайтеся, чи зобов’язані працівники йти до бомбосховища під час повітряної тривоги, що має зробити роботодавець, щоб забезпечити їхню безпеку, та хто відповідатиме у разі постраждалих.
14364

Гарантії прав працівників на охорону праці

Дізнайтеся, які права на охорону праці мають працівники при укладанні трудового договору і як вони можуть забезпечити своє здоров'я на робочому місці. З'ясуйте, які умови роботодавець зобов’язаний виконати, щоб гарантувати безпечну працю.
645

Види засобів підмощування

Подбайте про безпечну організацію робочих місць. Зокрема, перевірте, чи правильно експлуатуєте засоби підмощування. Ділимося порадами, як це зробити правильно.
4844

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді