Державна санітарно-епідеміологічна служба України у листі від 06.08.2014 № 04.03-02-7534/13-Д роз’яснила деякі проблемні питання визначення порядку та правових підстав дератизації
У листі зазначено, що відповідно до вимог ст. 34 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» заборонено застосування дезінфекційних засобів, не зареєстрованих у встановленому порядку в Україні, а також тих, у процесі виготовлення, транспортування чи зберігання яких було порушено вимоги технологічних регламентів та інших нормативно-правових актів. У Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів затверджений постановою Кабміну від 03.07.2006 № 908 визначено, що Держсанепідслужба вносить засіб до Державного реєстру дезінфекційних засобів і видає свідоцтво про державну реєстрацію засобу.
Відповідно до вимог ст. 33 Закону профілактичні дезінфекційні заходи проводяться органами державної санітарно-епідеміологічної служби, а також суб’єктами підприємницької діяльності на підставі відповідних договорів з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та громадянами.
Статтею 18 Закону визначено, що юридичні особи незалежно від форм власності та громадяни забезпечують проведення профілактичних дезінфекційних заходів у жилих, виробничих та інших приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках, що належать їм на праві власності чи надані в користування, здійснюють інші заходи з метою недопущення розмноження гризунів і комах у приміщеннях (будівлях) і на земельних ділянках.
До 2000 року проведення дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт здійснювалось установами та закладами державної санітарно-епідеміологічної служби. Зазначена діяльність не підлягала ліцензуванню. Протягом 2000 - 2010 років діяльність по проведенню дезінфекційних, дезінсекційних, дератизаційних робіт підлягала ліцензуванню.
Законом України від 19.10.2010 № 2608-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності» внесено зміни до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», згідно з якими ліцензування робіт з дезінфекції, дезінсекції та дератизації не передбачено. Враховуючи викладене, профілактичні дезінфекційні заходи можуть проводитись без дозвільних документів.
Закон не передбачає обов’язковості отримання від Державної санітарно-епідеміологічної служби України дозвільних документів на проведення зазначеної діяльності.