Експерт роз'яснює, за яких умов можна збільшити граничну тижневу норму робочого часу

Як змінилися трудові відносини в умовах війни
Збільшити граничну тижневу норму робочого часу до 60 годин, а скороченого робочого часу — до 50 годин під час воєнного стану дозволяють частини 1 та 2 статті 6 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136). Зважайте на позицію Мінекономіки — таке збільшення має бути обґрунтованим, перш за все, потребою ефективної діяльності підприємства, установи, організації в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення.
За суттєвого збільшення тривалості роботи роботодавцю доведеться змінити час початку (закінчення) щоденної роботи або встановити шестиденний робочий тиждень. Можливо, і те й інше.
Щоби збільшити граничну тижневу норму робочого часу, видайте наказ про збільшення тривалості робочого часу на період воєнного стану
Час початку і закінчення щоденної роботи (зміни) визначає роботодавець (ч. 4 ст. 6 Закону № 2136). Ураховуйте, що працівники мають встигати після закінчення комендантської години доїхати до роботи й увечері повернутися додому до початку комендантської години. П’ятиденний чи шестиденний робочий тиждень роботодавець зобов’язаний погодити з військовою адміністрацією, якщо така утворена на відповідній території (ч. 3 ст. 6 Закону № 2136).
Ольга Догадіна
керівник групи експертів Експертус Кадри
Любі читачі, команда Експертус Охорона праці продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку. У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть зі знижкою 50% на пів року наш електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці».
Пройдіть тест до Дня охорони праці та діліться своїми результатами
Щорічно 28 квітня в Україні відзначають День охорони праці, який збігається зі Всесвітнім днем охорони праці. Так само збігається і девіз, який визначає МОП. Дізнайтеся, як звучить тема Дня охорони праці — 2025 та як організувати День охорони праці на підприємстві.
28 квітня відзначають День охорони праці в Україні. Щоб організовано провести День охорони праці 2025, підготуйте наказ про проведення заходів. У статті наводимо зразок такого наказу.
Чим відрізняється цивільно-правовий договір від трудового? Коли ЦПД визнають трудовим? Який штраф чекає на роботодавця за неоформлених працівників? Як розслідувати нещасний випадок із підрядником? Відповіді на ці та інші питання — далі у статті.
У період простою підприємство не функціонує повністю або частково, а працівники, яким оголосили простій, не виконують трудові обов’язки. Дізнайтеся детальніше про умови запровадження простою на підприємстві, порядок його оформлення та як це впливає на охорону праці.