Під час інспекційного відвідування фермерського господарства у жовтні 2019 року інспектор праці Управління Держпраці в Черкаській області зафіксував порушення законодавства про працю. Так, 106 працівників працювали без належного оформлення трудових відносин. Із ними були укладені цивільно-правові договори на виконання робіт з обривання волоті на гібридній кукурудзі, сортового та видового прополювання гібридної кукурудзи.
Оскільки предметом цих договорів є процес праці, а не кінцевий результат, вони мають ознаки договорів трудового характеру.
Які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку
У цивільно-правових договорах не міститься жодних відомостей щодо обсягу виконуваної роботи, що є їх предметом, у вигляді конкретних фізичних величин, які потребують вимірювання. У таких договорах також:
- немає відомостей про те, який саме результат роботи має отримати замовник від виконавців;
- не вказано перелік завдань роботи, її видів, кількісних і якісних характеристик.
Вказані договори передбачали, що фізичні особи систематично виконують трудові функції, які збігаються з функціональними обов’язками робітників, котрі працюють на низькокваліфікованих ручних роботах у галузі сільського господарства.
Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) за порушення законодавства про працю передбачена відповідальність. Так, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (абз. 2 част. 2 ст. 265 КЗпП України).
За виявлені порушення законодавства уповноважена посадова особа Управління Держпраці в Черкаській області наклала на суб’єкта господарювання штраф — 13 270 140 грн.
Суб’єкт господарювання не погодився з цим рішенням і подав адміністративний позов до суду. Він стверджує, що відносини між ним та працівниками — цивільно-правові.
Черкаський окружний адміністративний суд своїм рішенням повністю відмовив у задоволенні позову. За висновком суду факт допуску працівників до роботи та виконання ними трудових функцій на низькокфаліфікованих ручних роботах у сільському господарстві без укладення трудових договорів доведений Управлінням Держпраці в Черкаській області. Тож постанова про накладення штрафу правомірна.