Підприємець сплатить понад 13 мільйонів гривень штрафу

Суб’єкт господарювання належним чином не оформив трудові відносини зі своїми працівниками. За таке порушення законодавства Управління Держпраці наклало на нього штраф.

Перевіряємо стан охорони праці на підприємствіА у Вас є всі необхідні документи?

Під час інспекційного відвідування фермерського господарства у жовтні 2019 року інспектор праці Управління Держпраці в Черкаській області зафіксував порушення законодавства про працю. Так, 106 працівників працювали без належного оформлення трудових відносин. Із ними були укладені цивільно-правові договори на виконання робіт з обривання волоті на гібридній кукурудзі, сортового та видового прополювання гібридної кукурудзи.

Оскільки предметом цих договорів є процес праці, а не кінцевий результат, вони мають ознаки договорів трудового характеру.

Які помилки представників Держпраці під час інспекції вам на руку

У цивільно-правових договорах не міститься жодних відомостей щодо обсягу виконуваної роботи, що є їх предметом, у вигляді конкретних фізичних величин, які потребують вимірювання. У таких договорах також:

  • немає відомостей про те, який саме результат роботи має отримати замовник від виконавців;
  • не вказано перелік завдань роботи, її видів, кількісних і якісних характеристик.

Вказані договори передбачали, що фізичні особи систематично виконують трудові функції, які збігаються з функціональними обов’язками робітників, котрі працюють на низькокваліфікованих ручних роботах у галузі сільського господарства.

Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП України) за порушення законодавства про працю передбачена відповідальність. Так, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (абз. 2 част. 2 ст. 265 КЗпП України).

За виявлені порушення законодавства уповноважена посадова особа Управління Держпраці в Черкаській області наклала на суб’єкта господарювання штраф — 13 270 140 грн.

Суб’єкт господарювання не погодився з цим рішенням і подав адміністративний позов до суду. Він стверджує, що відносини між ним та працівниками — цивільно-правові.

Черкаський окружний адміністративний суд своїм рішенням повністю відмовив у задоволенні позову. За висновком суду факт допуску працівників до роботи та виконання ними трудових функцій на низькокфаліфікованих ручних роботах у сільському господарстві без укладення трудових договорів доведений Управлінням Держпраці в Черкаській області. Тож постанова про накладення штрафу правомірна.

Джерело: Управління Держпраці в Черкаській області

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Цивільний захист на підприємстві

Для того, щоб запобігти надзвичайним ситуаціям, ліквідувати їх наслідки та надати допомогу потерпілим, організуйте на підприємстві роботу з цивільного захисту. У статті розповімо, які саме заходи цивільного захисту повинні забезпечити на своїх об’єктах суб’єкти господарювання.
25325

План перевірок Держпраці на 2024 рік

Планові заходи державного нагляду здійснюються відповідно до річних планів, що затверджуються органом державного нагляду. Скачайте План графік перевірок Держпраці на 2024 рік та перевірте, чи є у ньому ваше підприємство.
11536

Планові перевірки Держпраці

Щорічні перевірки Держпраці — привід для хвилювання на багатьох підприємствах. Вони відбуваються згідно з планом, який затверджує відомство. Дізнайтеся більше, як формуються ці плани та які корективи у законодавство внесені у зв'язку з воєнним станом.
108415

Дотримуємось правил пожежної безпеки під час зимових свят

Наближаються різдвяні та новорічні свята, на багатьох підприємствах встановлюють новорічні ялинки та прикрашають приміщення. Водночас варто не забувати про правила пожежної безпеки під час зимових свят. Про те, яких заходів вжити, — далі у статті.
3972

Які штрафи передбачені за порушення правил пожежної безпеки

Порушникам вимог пожежної безпеки слід готуватися до відповідальності за свої дії. Про те, які саме штрафи за порушення вимог пожежної безпеки передбачені у чинному законодавстві в 2024 році, — далі.
24512

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді