Набув чинності Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки

UA RU
З 14 лютого діє Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням.

МВС наказом від 05.12.2019 № 1021 затвердило Порядок затвердження програм навчання та інструктажів з питань пожежної безпеки, організації та контролю за їх виконанням (далі — Порядок). Документ діє з 14.02.2020.

Як уникнути штрафів за порушення вимог пожежної безпеки

Порядок установлює:

 • механізм затвердження керівниками підприємств програм спеціального навчання (пожежно-технічний мінімум) та програм навчання посадових осіб з питань пожежної безпеки;
 • порядок організації і контролю за виконанням й дотриманням вимог, установлених програмами навчання з питань пожежної безпеки та організації проведення інструктажів з питань пожежної безпеки, цивільного захисту й дій у надзвичайних ситуаціях.

Згідно з Порядком організація своєчасного проведення навчання, перевірки знань з питань пожежної безпеки та інструктажів на підприємстві покладається на їх керівників, а в їхніх структурних підрозділах — на керівника відповідного підрозділу.

Керівники підприємств зобов’язані складати і затверджувати переліки посад, під час призначення на які особи повинні проходити навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі. Також має вказуватися періодичність їх проходження.

Заборонено допускати до роботи осіб, які не пройшли навчання, перевірку знань з питань пожежної безпеки та інструктажі.

Програми навчання з питань пожежної безпеки мають враховувати посадові обов’язки, вид діяльності посадових осіб та працівників, галузеві особливості підприємств, установ та організацій, включати вивчення нормативних актів, які містять вимоги щодо пожежної безпеки та практичних дій із запобігання виникненню пожежі та дій під час її виникнення, зокрема щодо:

 • заходів пожежної безпеки на підприємстві, в установі, організації;
 • утримання приміщень будинків і споруд, а також територій підприємств, установ, організацій;
 • заходів пожежної безпеки на робочому місці;
 • утримання шляхів евакуації;
 • утримання та експлуатації інженерного обладнання (електромереж, електрообладнання, систем опалення і кондиціювання, газового обладнання тощо);
 • утримання та експлуатації технічних засобів протипожежного захисту (систем протипожежного захисту, засобів зв'язку й оповіщення, внутрішнього та зовнішнього протипожежного водопостачання);
 • проведення вогневих, фарбувальних та будівельно-монтажних робіт;
 • порядку оповіщення про пожежу та виклику пожежної охорони;
 • порядку дій під час пожежі;
 • засобів пожежогасіння, протипожежного устаткування та інвентарю, порядку їх використання під час пожежі;
 • організації роботи добровільних формувань, у тому числі добровільної пожежної охорони, місцевої пожежної охорони тощо;
 • заходів пожежної безпеки в побуті та ін.

Контроль за виконанням програм навчання з питань пожежної безпеки здійснюється шляхом перевірки знань посадових осіб та працівників підприємств, установ й організацій під час проведення перевірок посадовими особами ДСНС та її територіальних органів.

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Навчання з питань пожежної безпеки

Покращення якості навчання з питань пожежної безпеки є важливим чинником зниження ризиків виникнення та поширення пожеж. Хто саме та яке навчання має проходити — далі у статті.
22550

Пожежні гідранти на підприємстві

При пожежі треба діяти швидко, тому важливо, щоб пожежне обладнання було справним, а доступ до нього — вільним. У статті розповімо про вимоги до утримання пожежних гідрантів, які зобов’язані знати власники підприємств, на території яких вони встановлені.
7977

Вимоги пожежної безпеки до об’єктів залізниці

Хто відповідає за пожежну безпеку на об'єктах залізниці, як утримувати приміщення для пасажирів, вокзали, станції, системи протипожежного водопостачання, як експлуатувати вагони та перевозити небезпечні вантажі, — дізнайтесь зі статті.
252

Дотримуємось правил пожежної безпеки під час зимових свят

Наближаються різдвяні та новорічні свята, на багатьох підприємствах встановлюють новорічні ялинки та прикрашають приміщення. Водночас варто не забувати про правила пожежної безпеки під час зимових свят. Про те, яких заходів вжити, — далі у статті.
3974

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді