Змінено порядок проведення перевірок з праці

UA RU

Блок під заголовком новини 1Підпишіться на Telegram-канал Служба охорони праці. Новини! Оперативно й без зайвого шуму інформуємо про важливе

З 31.12.2019 діє оновлений Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю. Він позбавив Держпраці права проводити невиїзні інспектування.

Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю затверджений постановою КМУ від 21.08.2019 № 823 (далі — Порядок). Постановою від 04.12.2019 № 1132 Кабмін вніс зміни до документа.

Перевірки, як і раніше, проводять інспектори Держпраці та виконавчих органів міських рад міст обласного значення та сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад. Однак форма контролю відтепер тільки одна — інспекційні відвідування. Невиїзні інспектування в новому Порядку вже не згадуються.

За результатами інспектування інспектор праці складатиме ще один документ, якого не передбачав попередній Порядок. Нововведенням стало попередження про відповідальність за порушення законодавства про працю. Якщо інспектор виявить таке порушення, він складе попередження одночасно з приписом про його усунення. Форму попередження має затвердити Держпраці та оприлюднити на своєму сайті.

Крім того, інспектор праці більше не повинен повідомляти роботодавцю про інспектування. Попередня редакція Порядку передбачала, що інспектор інформує про перевірку, однак не містила відомостей про те, коли саме він має це зробити. Винятком були інспектування з виявлення неоформлених трудових відносин.

Які документи ви зобов’язані надати інспектору Держпраці під час перевірки

Нова редакція Порядку дає змогу інспектору без попереднього повідомлення проходити до будь-яких приміщень, де використовується наймана праця, і робити це о будь-якій годині. До того ж інспектор може діяти таким чином за будь-якого предмету перевірки. Раніше він міг скористатися цим правом лише у разі інспектування з виявлення неоформлених працівників.

Безплатні консультації для роботодавців від Держпраці з ухваленням нового Порядку також у минулому. Попередня редакція передбачала, що роботодавець може сам запросити інспектора для «аналізу стану додержання законодавства про працю». За результатами такого аналізу складали довідку, а штрафи за порушення не накладали, навіть у разі їх виявлення.

telegram_logo.pngПІДПИСАТИСЯ НА НАШ ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ

У новому Порядку немає норми про те, що роботодавця не оштрафують, якщо він виконає припис про усунення порушень у встановлений інспектором строк. Проте таку норму містить п. 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» і це узгоджується з ч. 4 ст. 4 цього нормативного акта. Адже санкції за порушення вимог законодавства встановлюються виключно законами, а штрафи у сфері праці чітко визначені ст. 265 КЗпП.

У разі виявлення неоформлених працівників інспектор буде, як і раніше, вживати заходів до притягнення об’єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності, і робити це одночасно із внесенням припису.

Нагадуємо, що 12.12.2019 Верховна Рада зменшила штрафи у сфері праці, ухваливши законопроект № 1233. Однак ухвалений закон ще не набрав чинності. Після того, як це відбудеться, санкції будуть не лише меншими, а й різнитимуться для великого і малого бізнесу.

Статичний блок для новин

Статті за темою

Усі статті за темою

Перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників

Ефективна робота з профілактики виробничого травматизму на виробництві залежить від належної підготовки, навчання та підвищення кваліфікації працівників з питань охорони праці. Провести перевірку знань допоможе орієнтовний перелік питань для перевірки знань з охорони праці працівників підприємства, підготовлений експертом
59777

Особливості охорони праці неповнолітніх

Особливості охорони праці неповнолітніх завжди були актуальними для роботодавців. Зі статті ви довідаєтеся: які умови прийняття на роботу неповнолітніх осіб, який час відпочинку для неповнолітніх передбачає законодавство, скільки має тривати робочий час для неповнолітніх, як звільнити неповнолітнього працівника.
22089

Охорона праці під час воєнного стану

В умовах війни тисячі підприємств, незважаючи на безпекові ризики, продовжують працювати, оскільки їхня робота є основою економічної стабільності України. Існують певні відмінності в організації роботи в мирний та воєнний час. Про особливості охорони праці під час воєнного стану розповідаємо у статті.
21725

Охорона праці на підприємствах з підвищеним рівнем шуму

Дізнайтесь зі статті, як виробничий шум впливає на здоров’я працівників та які професії в зоні ризику. Ознайомтесь з сучасними засобами індивідуального захисту та організацією профілактики на підприємствах із підвищеним рівнем шуму.
742

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
65972

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді