Відповідно до норм статті 184 КЗпП з ініціативи власника або уповноваженого ним органу не можна звільнити такі категорії жінок:
- вагітні жінки;
- жінки з дітьми до трьох років;
- жінки з дітьми віком до шести років (у разі якщо дитина потребує домашнього догляду — на час відпустки без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку);
- одинокі матері за наявності дитини віком до 14 років або дитини-інваліда.
Звільнення таких категорій жінок допускається у разі повної ліквідації підприємства, установи, організації або закінчення строку трудового договору, проте законодавство в такому разі зобов’язує роботодавця працевлаштувати таких осіб. На період працевлаштування за ними зберігається середня заробітна плата, але не більше трьох місяців із дня закінчення строкового трудового договору.
Отже, звільнення одинокої матері, яка має дитину до 14 років або дитину-інваліда, у разі закінчення трудового договору можливе лише тоді, якщо ця особа письмово відмовилася від запропонованої їй роботи без поважних причин. В іншому разі власник зобов’язаний працевлаштувати її на тому ж або іншому підприємстві.
Ці гарантії не поширюються на одиноких матерів, які мають дитину, якій вже виповнилося 14 років, та матерів, які мають дитину-інваліда, але не є одинокими.
За інформацією Управління Держпраці у Хмельницькій області