Перевірки Держпраці 2022
Яка інформація міститься в Плані перевірок підприємств 2022
У План графік перевірок Держпраці 2022 включено такі дані:
- найменування суб’єкта господарювання;
- місцезнаходження (місце провадження господарської діяльності) суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів;
- ідентифікаційний код юридичної особи або реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи — підприємця (серія (за наявності) та номер паспорта);
- сфера державного нагляду і контролю;
- ступінь ризику;
- дата початку здійснення заходу;
- строк здійснення заходу.
Зверніть увагу! Планові заходи державного нагляду (контролю) можуть здійснюватися одночасно за місцезнаходженням та/або будь-яким місцем провадження господарської діяльності суб’єкта господарювання або його відокремлених підрозділах, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом, протягом строку здійснення одного планового заходу незалежно від адреси, зазначеної в річному плані.
За десять днів до перевірки Держпраці має повідомити підприємство про її проведення.
Права суб’єктів господарювання під час перевірки
Підприємствам потрібно звернути особливу увагу на те, що зазначено як предмет перевірки. Знаючи предмет перевірки, підприємець може заздалегідь довідатися, які саме вимоги законодавства перевірятиме інспектор. Наприклад, якщо інспектор Держпраці перевіряє підприємство в рамках державного гірничого нагляду, він повинен перевіряти виконання вимог, перелічених тільки в уніфікованому акті для сфери державного гірничого нагляду.
Згідно зі ст. 10 Закону Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності контролерів не допускають до перевірки, а розпочату перевірку припиняють, якщо:
- суб’єкт господарювання не отримав повідомлення про планову перевірку відповідно до закону;
- порушено вимоги щодо періодичності перевірок або їх тривалість перевищує граничні строки.
Найменування суб’єкта господарювання має обов’язково бути зазначене в направленні на перевірку — документі, який повинен пред’явити інспектор при проведенні перевірки. Підприємство має право не допустити інспектора до проведення перевірки, якщо пред’явлене ним направлення не відповідає встановленим у законодавстві вимогам. Крім того, підприємство має право перевірити наявність відповідних повноважень особи, яка проводить перевірку, зокрема зателефонувати до органу контролю.
За результатами інспекційного відвідування інспектор складає акт, а якщо виявить порушення законодавства про працю — припис про їх усунення.
Комплексні перевірки підприємств
Якщо суб’єкт господарювання внесено до планів здійснення заходів державного нагляду (контролю) різних органів державного нагляду (контролю), це є підставою проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю).
Підприємство має право відмовитися від проведення комплексного планового заходу державного нагляду (контролю). Однак це можна зробити лише до затвердження плану, звернувшись письмово з відповідною заявою до ДРС.
Якщо підприємство виключають з комплексного плану перевірок на наступний рік, це не означає, що планової перевірки взагалі не буде. Інспектори прийдуть з перевірками в різний час — той, який був передбачений в річних планах контролюючих органів до того, коли система автоматично підібрала час комплексної перевірки.