Суспільно корисні роботи під час воєнного стану
Запитання
Кого можна залучати до суспільно корисних робіт?
Відповідь
Як організувати роботи з підвищеною небезпекою під час воєнного стану
Порядок залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в умовах воєнного стану № 753 був затверджений постановою Кабінету Міністрів України. Цей нормативний акт (п. 3) дає таке визначення:
Суспільно корисні роботи — види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що виникли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення.
Для виконання таких робіт здебільшого не потрібна професійна підготовка. Також суспільно корисні роботи в жодному разі не можуть бути пов'язані з діяльністю задля одержання прибутку.
Скачайте інструкцію з охорони праці під час розбирання будівель і споруд
Залучати до суспільно корисних робіт можуть такі категорії осіб:
- зареєстровані безробітні та інші незайняті особи (сюди входять і ВПО);
- працівники підприємств, що працюють в умовах воєнного стану, якщо такі особи не залучені до виконання мобілізаційних завдань та не зараховані до складу об’єктових формувань цивільного захисту (це відбувається у порядку переведення за погодженням з керівництвом);
- особи, зайняті в особистому селянському господарстві;
- студенти вищих та професійно-технічних навчальних закладів;
- особи, які забезпечують себе роботою самостійно.
Загалом же залучати можна усіх працездатних осіб, які за віком і станом здоров’я не мають обмежень до роботи (зокрема й тих, хто не підлягає призову). Винятком є лише працівники, залучені до роботи в оборонній сфері та сфері забезпечення життєдіяльності населення та заброньовані за підприємствами. Це правило закріплює п. 5 Порядку.
Важливо пам'ятати, що під час залучення до суспільно корисних робіт з кожним працівником слід укласти строковий трудовий договір. Попереднє місце роботи зберігається за працівниками.
Джерело: Центральне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці
Любі читачі, команда Цифрового видавництва Експертус продовжує працювати і надавати вам професійну підтримку
У разі, якщо вам потрібні консультація експерта або відповідь на питання, передплатіть за спеціальною ціною електронний журнал «Довідник спеціаліста з охорони праці» або систему «Експертус Охорона праці»