Адміністративна відповідальність за допуск працівника до роботи без трудового договору

836

Запитання

Які заходи впливу можуть застосовувати представники Держпраці за результатами інспекційного відвідування роботодавця, у якого 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правового договору? Чи можуть роботодавця притягти за це до адміністративної відповідальності (штрафу)?

Відповідь

Статистичний показник «середня кількість осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами» передбачає Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286 (далі — Інструкція).

Сума показників «середньооблікова кількість штатних працівників», «середня кількість зовнішніх сумісників» і «середня кількість осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами» визначає середню кількість працівників підприємства за певний період (місяць, квартал, із початку року, рік). Особи, яких залучили до робіт за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД), не входять до облікової кількості штатних працівників (п. 3.1 Інструкції).

Як підготуватися до перевірки Держпраці

Те, що роботодавець залучає до роботи за ЦПД 30 і більше відсотків осіб, не підстава, щоб притягти його до адміністративної відповідальності (штрафу). Тут варто звернути увагу на інше. Що більше роботодавець залучає осіб на умовах ЦПД, то більша ймовірність того, що за результатами інспекційного відвідування можуть встановити осіб, відносини між якими містять ознаки трудового договору. А це підстава, щоб вжити санкції відповідно до частини 3 статті 41 КпАП:

За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для розв’язання питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, накладають штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ).

За повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже піддавали адміністративному стягненню, на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, накладають штраф від 1000 до 2000 НМДГ

Держпраці має право складати протоколи про адміністративні правопорушення (ст. 255 КпАП).

Штрафи за порушення законодавства про працю 2021

Штрафні санкції Держпраці може накладати як за актом про виявлення під час перевірки підприємства ознак порушення законодавства про працю, так і за рішенням суду щодо оформлення трудових відносин (п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ від 17.07.2013 № 509).

Довідник спеціаліста з охорони праці

Статті за темою

Усі статті за темою

Безпека праці сторожів у зимовий період

Взимку особливо гостро стоїть питання навчання та інструктажу сторожів, а також створення умов для їх безпечної роботи. Як уникнути травмування сторожів та охоронників у зимовий період, — підкаже наша стаття.
1908

План комплексних перевірок

Комплексну перевірку суб’єктів господарювання проводять, якщо одне і те саме підприємство потрапляє в річний план перевірок двох або більше інспекцій. Більше про комплексні перевірки підприємств — у статті.
101670

Які штрафи передбачені за порушення вимог законодавства про працю

За порушення вимог трудового законодавства роботодавці несуть відповідальність у вигляді штрафу, який стягується у кратному розмірі мінімальної заробітної плати. Детальніше про штрафи за порушення законодавства про працю у 2024 році — в аналітичній статті від нашого експерта.
45839

Журнал реєстрації перевірок

Для того, щоб не допустити несанкціонованих перевірок, на підприємстві заводять Журнал реєстрації заходів державного нагляду (контролю). Ведення його — добровільне. Скачайте бланк Журналу реєстрації перевірок установленого зразка, щоб бути готовим до приходу контролерів.
50177