Адміністративна відповідальність за допуск працівника до роботи без трудового договору
Запитання
Які заходи впливу можуть застосовувати представники Держпраці за результатами інспекційного відвідування роботодавця, у якого 30 і більше відсотків працівників працюють на умовах цивільно-правового договору? Чи можуть роботодавця притягти за це до адміністративної відповідальності (штрафу)?
Відповідь
Статистичний показник «середня кількість осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами» передбачає Інструкція зі статистики кількості працівників, затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286 (далі — Інструкція).
Сума показників «середньооблікова кількість штатних працівників», «середня кількість зовнішніх сумісників» і «середня кількість осіб, які працюють за цивільно-правовими договорами» визначає середню кількість працівників підприємства за певний період (місяць, квартал, із початку року, рік). Особи, яких залучили до робіт за цивільно-правовими договорами (далі — ЦПД), не входять до облікової кількості штатних працівників (п. 3.1 Інструкції).
Як підготуватися до перевірки Держпраці
Те, що роботодавець залучає до роботи за ЦПД 30 і більше відсотків осіб, не підстава, щоб притягти його до адміністративної відповідальності (штрафу). Тут варто звернути увагу на інше. Що більше роботодавець залучає осіб на умовах ЦПД, то більша ймовірність того, що за результатами інспекційного відвідування можуть встановити осіб, відносини між якими містять ознаки трудового договору. А це підстава, щоб вжити санкції відповідно до частини 3 статті 41 КпАП:
За фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), допуск до роботи іноземця або особи без громадянства та осіб, стосовно яких прийнято рішення про оформлення документів для розв’язання питання щодо надання статусу біженця, на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування праці іноземця або особи без громадянства на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, накладають штраф від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі — НМДГ).
За повторне протягом року вчинення порушення, за яке особу вже піддавали адміністративному стягненню, на посадових осіб підприємств незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, які використовують найману працю, накладають штраф від 1000 до 2000 НМДГ
Держпраці має право складати протоколи про адміністративні правопорушення (
Штрафи за порушення законодавства про працю 2021
Штрафні санкції Держпраці може накладати як за актом про виявлення під час перевірки підприємства ознак порушення законодавства про працю, так і за рішенням суду щодо оформлення трудових відносин (п. 2 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, затвердженого постановою КМУ